Zlatý déšť není zlatý dešť

TOTO ↓↓↓ NENÍ ZLATÝ DÉŠŤ!

zlatice (2)s

TOHLE ↓↓↓ JE ZLATÝ DÉŠŤ!

štědřenec (6)s

Některé mylné informace se často rozšíří a usadí v mysli lidí natolik pevně, že se pak jen těžko vyvracejí. A to je i případ zlatého deště!

Není to tak dávno, co jsem se snažila přesvědčit 27 druháčků o tom, že zlatý déšť není to, co doposud za zlatý déšť považovali. Podle výrazů jejich tváří si nedělám iluze o tom, že se mi je nakonec podařilo všechny přesvědčit. 

Na druhou stranu je ale krásné pozorovat, jak malé děti bezmezně věří svým rodičům a jsou si jisty tím, že to, co říká maminka, je vždycky pravda a přes to nejede vlak. Až časem se tato víra, Bohužel, vytrácí.

Abychom svým dětem předávali co nejvíce správných informací, udělejme si dnes jasno v tom, které rostlině se správně říká zlatý dešť. I já jsem získala první informace o zlatém dešti od své maminky a dlouho je považovala za správné, ale dnes už svoje děti učím rozlišovat mezi zlaticí a opravdovým zlatým deštěm. Nemá cenu vžitý omyl přenášet na další generaci a děti si aspoň nebudou myslet, že jim ve škole lžou.

Mám pro vás připravené malé porovnání ZLATICE a ŠTĚDŘENCE (neboli ZLATÉHO DEŠTĚ)

ZLATICE

ŠTĚDŘENEC (neboli ZLATÝ DEŠŤ)

štědřenec (1)

Zlatice patří do stejné skupiny rostlin jako olivovník, šeřík, jasan, jasmín nebo ptačí zob. Této skupině (čeledi) se říká olivovníkovité.

JASMÍN

jasmin (1)

PTAČÍ ZOB

ptaci zob

ŠEŘÍK

serik

Štědřenec toho má zase hodně společného s hrachem, fazolem, cizrnou, čočkou, jetelem, sójou a lékořicí. Všichni patří do skupiny (čeledi) bobovité.

jetel
hrach

Zlatice roste jen jako keř, ale štedřenec bývá i strom

Květy zlatice rostou jednotlivě na větvičce a skládají se ze 4 lístků.

zlatice (5) kvet2

Květy štědřence vytvářejí nápadné převislé trsy a jsou podstatně složitější.

štědřenec (5)s
štědřenec (2)

Zlatice i štědřence jsou hojně pěstovány jako okrasné rostliny. Na štědřence ale pozor!

Málo kdo to ví, ale štědřence patří k našim nejjedovatějším dřevinám a tak by se měly vysazovat s rozmyslem.

K otravě dětí prý stačí 2 semena nebo 5 květů. Zvířata (mimo koní) se štědřenci dokonce vyhýbají. Jak vypadá plod štědřence ze semeny se můžete kouknout zde: plod štědřence »

Význam zlatice a štědřence

Některé druhy zlatic mají význam v medicíně a vyrábí se z nich kosmetické prostředky, např. šampony, pleťové krémy a oleje.

Zlatice jsou také důležité pro včelaře. Na jaře jsou včelami vyhledávaným zdrojem nektaru.

A nakonec jeden lidový zvyk: větévky zlatice jsou občas dávány do vázy a používány jako barborky, podobně jako větévky třešní nebo višní.

Štědřenec se pro změnu využívá hlavně kvůli dřevu. Dřevo štědřence odvislého je velmi dekorativní a navíc je tvrdé, pevné, pružné a dobře opracovatelné. 

Je to jedno z nejtěžších a nejtvrdších evropských dřev. Používá se k výrobě hudebních nástrojů, nebo násad na nářadí.

štědřenec (4)s

To je pro dnešek ze vzdělávacího okénka všechno. Věřím, že ode dneška už budete své děti správně učit jména těchto dvou různých rostlin. Třeba to u vás ale skončí podobně jako u nás. Když bylo dětem cca pět let a uviděly zlatici, hlásily: „Jeee maminko, to je zlatý déšť, co se nejmenuje zlatý déšť!“

A co dál?

Přečtěte si s dětmi další zajímavosti nejen o přírodě, ale také o historii, tradicích, významných osobnostech a událostech vztahujících se k měsíci DUBNU.

V ebooku BÁJEČNÉ TVOŘENÍ V DUBNU »  zjistíte s dětmi odpovědi nejen na tyto otázky:

Báječné tvoření v dubnu