Náramky přátelství

Je na čase oprášit tvoření z dětství :o)

Mnozí znají, ale pro někoho je to novinkou

Drhání ještě není to správné tvoření pro moje děti. Synek je zatím rád, když udělá jeden uzlík na tkaničce u bot :o). Ale říkala jsem si, že by tento návod mohl potěšit ty z vás, které mají děti ve věku cca 7 let a výš. Protože když se už jednou do tvorby těchto náramků přátelství ponoříte, zabaví vás to na hodiny a hodiny.

Takže pokud by tomuto tvoření propadly vaše děti, tak jako kdysi dávno já, nebudete o nich hodiny vědět, protože budou někde zalezlé se šňůrkami procvičovat jemnou motoriku :o).

Zatím jsem nafotila ten nejjednodušší typ náramku (proužky) pro úplné začátečníky. Ale časem (podle zájmu) přidám třeba i další vzory.

Takže návod je tu:

Budeme potřebovat:Náramek přátelství (1)

  • bavlnky
  • nůžky
  • pravítko, nebo krejčovský metr
  • látkový kapesník (nebo nějaký hadřík pro upevnění náramku k noze)
  • sichrhajsku, neboli spínací špendlík

Postup:

1. Naměříme si 200 cm od každé barvy. Zde v návodu pletu ze 7 barev. Je ale na vás, kolik barev si naměříte. Čím více barev, tím širší bude náramek.

2. Svazek přeložíme na polovinu a uděláme uzel. Takže nad uzlem bude očko a pod uzlem zůstane 14 provázků (od každé barvy dva). Pro děti je lepší plést z dvojitých šňůrek. Náramek totiž rychleji přibývá :o).

….

3. Uzlem propíchneme sichrhajsku a tu připevníme k látkovému kapesníku, nebo nějaké hadře (utěrce a pod.). Kapesník uvážeme nad koleno, hodíme si nožku na stůl a jdeme na to. Připevnění bavlnek k noze mi přijde nejpohodlnější a taky nejsou rozpíchané všechny polštáře, gauče a křesla v okolí :o). Ale každý si časem najde svůj pohodlný styl pletení.

….

.4. Pro začátek bude lepší, když dětem první řádu uplete vy, tak jako to mám já na obrázku. Doporučuji řadu udělat dál od uzlíku. Za prvé je to jednodušší a za druhé budeme pak potřebovat nějaký přebytek bavlnek na uvázání hotového náramku. Upozorňuji, že řady jsou šikmé, nikoliv rovné.

5. Postup pletení je takový, že pleteme vždy zleva doprava. Levou rukou vezmeme provázek, kterým budete plést celou řadu (zde modrý). Do pravé ruky vezmeme jiný, dle pořadí, ve kterém chceme, aby barvy na náramku pokračovaly (zde fialový). Provázek v pravé ruce držíme pevně natažený (já nemohla, protože jsem držela v pravé ruce foťák) a uzlujeme tím, co máte v ruce levé. V mém případě pokládám modrý provázek přes fialový, omotám a protáhnu vzniklým očkem. Udělám stejně ještě jeden uzlík, pustím fialový provázek a vyberu si do pravé ruky jiný provázek.

6. A zase postupujeme stejně. Provázek v pravé ruce držíme napnutý (zde žlutý a pak červený) a omotáváme provázkem v levé ruce (stále modrý). Pokaždé dva uzlíky na jedné niti a vezmeme další nit. Pokračujeme až bude celá řada. Pak levou rukou vezmeme první provázek (ten nejvíce vlevo) a zase postupně omotáváme další provázky v řadě.

7. A uzlujeme a uzlujete aaaaaa uzlujeme :o) .

A já doufám, že jsem někde nepopletla levou a pravou, abych nenadělala zmatky.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *