fbpx

Rybník plný žab

Kuňka, blatnice, ropucha, skokan nebo rosnička?

rybník s žábami

Předpověď počasí hlásí na následující dny tropické teploty. Začíná to pravé horké léto a s ním i cáchání v bazénech, řekách, přehradách či rybnících, které děti tak milují. Přestože jsou už celé fialové a klepou se zimou tvrdí, že jim nenenenííí zima 🙂 a ven z vody nepůjdou a nepůjdou.

V těchto případech u nás zabírá jedině nějaká dobrá svačinka, která je vždy alespoň chvíli udrží na dece, než zase hupsnou zpět do vody.

Ve dne, kdy kolem přírodních vodních nádrží běhají a pokřikují děti, asi sotva uvidíme nebo uslyšíme nějakou žábu. Komu se ale v létě poštěstí strávit v blízkosti rybníka s dětmi noc, určitě nějaký ten žabí koncert naslechne.

žába - tvoření s dětmiVěděli jste, že u nás v ČR žije 13 druhů žab? Máme tu dva druhy kuněk, jeden druh blatnice, jeden druh rosničky, tři druhy ropuch a šest druhů skokanů.

Není to mnoho a s počtem druhů žab v tropických deštných pralesích se to rozhodně nedá srovnat. Právě proto, že jich u nás zas tak moc nežije, stojí za to naučit se od sebe rozeznat alespoň hlavní skupinky – kuňky, ropuchy, skokany, rosničky a blatnice.

Na následujícím odkazu jsem našla zajímavé informace a velmi pěkný klíč k určování obojživelníků žijících v ČR. Mrkněte na něj a třeba až potkáte s dětmi v přírodě nějakou žábu budete vědět co je zač:

KLÍČ K URČOVÁNÍ OBOJŽIVELNÍKŮ »

A nyní už trochu žabího tvoření. Vytvořte si s dětmi rybníček plný leknínů a samozřejmě žab.

POMŮCKY:

  • barevné papíry – zelené, červený, modrý, růžový a bílý
  • malá kulatá nádoba na obkreslení nebo kružítko
  • tužka, černý fix, nůžky, lepidlo

POSTUP:

1. Na zelený výkres obkreslíme podle menší nádoby několik koleček (záleží, kolik žab budeme chtít), vystřihneme je a přeložíme na poloviny. To budou hlavičky žab.

rybník s žábami 

2. Podobně si vytvoříme i listy leknínu. Vybereme jiný odstín zelené, opět vystřihneme kolečka a z každého kolečka vystřihneme ještě malý trojúhelníček.

3. Podle velikosti listů leknínu si vystřihneme ještě květy a podle velikosti hlaviček žab vystříháme bílé oči a červené jazyky.

 

4. Pak už jen vše postupně lepíme na modrý papír (rybník) – zelené listy leknínu a na ně květy a přehnuté hlavičky žab, ke kterým dolepíme  oči a jazyk.

 

5. Černým fixem dokreslíme nosní dírky a oči žab, žilky na listech leknínu a vlnky na vodě A MÁME HOTOVO.

rybník s žábami