Rybník plný žab

Kuňka, blatnice, ropucha skokan nebo rosnička? Která je která?

zaby-vyrabeni-s-detmi (9)

Pusťte se s dětmi nejen do tvoření, ale i do poznávání našich obojživelníků:

Předpověď počasí hlásí na následující dny tropické teploty. Začíná to pravé horké léto a s ním i cáchání v bazénech, řekách, přehradách či rybnících, které děti tak milují.

zaba na listu (2)

Komu se v létě s dětmi poštěstí strávit v blízkosti rybníka či jiné přírodní vodní nádrže i noc, určitě uslyší žabí koncert.

Věděli jste, že u nás v ČR žije 13 druhů žab? Máme tu dva druhy kuněk, jeden druh blatnice, jeden druh rosničky, tři druhy ropuch a šest druhů skokanů.

Není to mnoho! S počtem druhů žab žijících v tropických deštných pralesích se to rozhodně nedá srovnat, ale právě proto, že jich u nás zas tak moc nežije, stojí za to, naučit se od sebe rozeznat alespoň hlavní skupinky – kuňky, ropuchy, skokany, rosničky a blatnice.

Na následujícím odkazu jsem našla zajímavé informace a velmi pěkný klíč k určování obojživelníků žijících v ČR. Mrkněte na něj a třeba, až potkáte s dětmi v přírodě nějakou žábu, budete vědět, co je zač:

KLÍČ K URČOVÁNÍ OBOJŽIVELNÍKŮ »

zaba na listu (1)

A nyní už trochu žabího tvoření, při kterém si s dětmi můžete vyrobit rybníček plný leknínů a samozřejmě žab.

Návod: žáby a lekníny v rybníčku

POMŮCKY:
barevné papíry (zelené, červený, modrý, růžový a bílý)
– malá kulatá nádoba na obkreslení nebo kružítko
– tužka, černý fix, nůžky, lepidlo

POSTUP:

1. Na zelený výkres obkreslete podle menší nádoby několik koleček. Jejich počet záleží na tom, kolik žab budete v rybníčku chtít mít. Kolečka vystřihněte a přeložte na poloviny. To budou hlavičky žab.

zaby-vyrabeni-s-detmi (1)
zaby-vyrabeni-s-detmi (2)

2. Podobně si vyrobte i listy leknínu. Vyberte jiný odstín zelené, opět vystřihněte kolečka a z každého kolečka vystřihněte ještě malý trojúhelníček.

3. Podle velikosti listů leknínu si vystřihněte ještě květy a podle velikosti hlaviček žab vystřihněte bílé oči a červené jazyky.

zaby-vyrabeni-s-detmi (3)
zaby-vyrabeni-s-detmi (4)

4. Pak už jen vše postupně lepte na modrý papír (rybník) – zelené listy leknínu a na ně květy a přehnuté hlavičky žab, ke kterým dolepte oči a jazyk.

zaby-vyrabeni-s-detmi (6)
zaby-vyrabeni-s-detmi (7)

5. Černým fixem dokreslete žabkám nosní dírky a oči,  listům leknímu žilky a vodě vlnky. A MÁTE HOTOVO.

zaby-vyrabeni-s-detmi (8)

Prázdniny se blíží!
Chcete mít v zásobě nápady, jak trávit s dětmi volný čas a nepadnout při tom únavou?

Koukněte na ebook Báječné tvoření v ČERVENCI.

Je plný inspirace na červencové tvoření s dětmi, kde každý návod na vyrábění navazuje na příběh, legendu, povídání o přírodě, historii, tradici, významné osobnosti nebo události probíhající v měsíci ČERVENCI.

Děti tak nejen tvoří, ale zároveň se dozví mnoho zajímavého o tom, co se kolem nich právě děje!