Podzimní procházka lesem

hledacka podzim

Hledačka s pracovním listem a poznávání rostlin.

Během podzimních procházek přírodou můžete s dětmi stále ještě pozorovat hodně zajímavých věcí a jevů. Mnohé z vás možná překvapí, že i v podzimním čase stále kvete velké množství rostlin.

netykavka zlaznata
zlatobyl kanadsky
brectan popinavy

Kromě pracovního listu pro děti jsem tedy ještě navíc, pro vás rodiče, připravila na závěr článku menší obrázkovou poznávačku rostlin kvetoucích právě na podzim.

Jarní poznávačka » měla docela úspěch a tak věřím, že se vám bude líbit i tato podzimní. Některé vyobrazené květiny kvetou, stejně jako např. sedmikrásky, téměř celý rok a určitě je poznáte. Jiné pro vás možná budou nové.

Je dobré si poznávačku vyzkoušet, osvěžit si své botanické znalosti a být připraven až se vás děti na procházce zeptají ,,mamíííí, co je to za kytičku?“

Pracovní list pro děti - podzimní procházka.

Zatímco vy budete perlit se svými botanickými znalostmi, děti se mohou během procházky pustit do pozorování všeho, co se v přírodě právě děje, pozorovat živočichy, kteří ještě nezalezli na zimu do úkrytů a hledat přírodniny typické pro podzimní čas.

S pracovním listem, který si můžete zdarma stáhnout níže, se děti budou po krajině více rozhlížet a mohou si tak v přírodě všimnout i věcí, kterým by jindy nevěnovaly příliš velkou pozornost.

Rostliny, zvířata a přírodniny na pracovním listu, jsou často vidět z lesní cesty, takže se za nimi nemusíte nutně prodírat houštím. Můžete se také s dětmi zdržet na nějakém pěkném místě a nechat je, ať pod vašim dohledem bádají a hledají samy.

Pracovní list v PDF si stáhněte zde: PODZIMNÍ PROCHÁZKA (PRACOVNÍ LIST V PDF) » a nezapomeňte si vyzkoušet i poznávačku rostlin kvetoucích na podzim, kterou najdete o kousek níže.

Než se pustíte do poznávačky rostlin, ráda bych vám ještě představila ebook Báječné tvoření v ŘÍJNU.

Jde o ebook plný tvoření, které vždy navazuje na příběh, povídání o přírodě, historii, tradicích, významných osobnostech a událostech probíhajících v měsíci ŘÍJNU.

Pokud byste se chtěli na podzim s dětmi ještě více ponořit do pozorování toho, co se právě kolem vás a vašich dětí děje, mohl by se vám hodit.

Více zde: BÁJEČNÉ TVOŘENÍ V ŘÍJNU

Poznávání rostlin, kvetoucích na podzim

Protože rostlin kvete na podzim ještě opravdu hodně, vybrala jsem jen některé, abych vás zbytečně nezahltila. Celý výčet i s podrobnějšími informacemi o rostlinách můžete najít na odbornějších stránkách zde: plané rostliny kvetoucí v říjnu. To už je ale spíš jen pro ty, kteří se o rostliny zajímají vážněji.

Takže jdeme na to! Začneme těmi nejznámějšími a pak trošku přitvrdíme :-).

Rostliny kvetoucí v říjnu

Smetánka lékařská (pampeliška)

sedmikráska

Sedmikráska chudobka

vlci mak

Mák vlčí

kopriva dvoudoma

Kopřiva dvoudomá

ocun jesenni

Ocún jesenní

violka trojbarevna

Violka trojbarevná

Heřmánek pravý

kopretina bila

Kopretina bílá

hluchavka nachova

Hluchavka nachová

jetel lucni

Jetel luční

jetel plazivy

Jetel plazivý

vratic obecny

Vratič obecný

jitrocel vetsi

Jitrocel větší

kokoska pastusi tobolka

Kokoška pastuší tobolka

pchac obecny

Pcháč obecný

rebricek obecny

Řebříček obecný

brectan popinavy

Břečťan popínavý

zlatobyl kanadsky

Zlatobýl kanadský

zvonek okrouhlolisty

Zvonek okrouhlolistý

slunecnice topinambur

Slunečnice topinambur

rozrazil persky

Rozrazil perský

bolsevnik evropsky

Bolševník obecný

cekanka obecna

Čekanka obecná

materidouska

Mateřídouška vejčitá

Mydlice lékařská

netykavka zlaznata

Netýkavka žláznatá

Z dnešní podzimní poznávačky je to vše. Věřím, že jste alespoň třetinu rostlin poznali a přiučili jste se jména pro vás dosud neznámých. 

Pokud si z podzimní procházku donesou děti nějaké přírodniny i domů, můžete se pustit do výroby lesa se zvířátky z ořechových skořápek.

A jestli máte už nahromaděno hodně kaštánků zkuste kaštanového hada, nebo obří pavučinu s pavoučky z kaštanů.