Podzimní tvoření z listí

zvířátka z listí (56)

| Ježek a lev |

Je tu listopad a s ním i spousta popadaného listí. Téměř z každé vycházky si děti donesou domů barevnou kytici z listů a co by to bylo za podzim, kdybychom se tradičně nepustili do listového vyrábění.

Vloni jsme si vyrobili skřítky. Návod na ně i povídání o tom, proč se stromy na zimu zbavují listí, najdete zde: SKŘÍTCI Z PADANÉHO LISTÍ »

Letos jsme se pustili do vyrábění zvířátek lepením listů. Spíš náhodně jsme si vyrobili ježka, který k podzimu prostě patří a lva, kterému se listy hodí na hřívu.

Stále jsem ale měla pocit, že ježek a lev k sobě nějak patří. Říkala jsem si, jestli jsem třeba někdy nečetla nebo neslyšela pohádku či bajku „O ježkovi a lvu“. Nedalo mi to a začala jsem hledat.

Pohádku ani bajku jsem nenašla, ale narazila jsem na jihlavský znak a vlajku na kterých jsou ježek se lvem kamarádi.

jihlava (2)
jihlava (1)

Český lev byl v jihlavském znaku dříve a ježek se k němu přidal začátkem 15. století. Tehdejší německé obyvatelstvo nazývalo Jihlavu Iglau, což je prý odvozené od Igel, tedy ježek. Proto si nejspíš tohoto bodlinatéha živočicha přidali ke lvovi.

Návod: zvířátka z listů

POMŮCKY : bílé nebo barevné výkresy na podklad, barevné papíry na hlavičky, listy, tužkové lepidlo, pastelky nebo fixy, nůžky

POSTUP:
1. Z různě barevných papírů vystřihněte hlavičky zvířátek a domalujte jim čumáčky. My jsme vyráběli ježka a lva, ale můžete se pustit i do jiných zvířátek.
2. Hlavu lva přiložte (nelepte) na papír a načrtněte obrys hřívy.

zvířátka z listí (7)
zvířátka z listí (3)
zvířátka z listí (14)

3. Do vyznačeného prostoru postupně lepte listy. Místo, kam lepíte listy, je potřeba potřít lepidlem opravdu hodně. Pokud je lepidla málo, listy začnou při usychání opadávat.

4. Až je hříva hotová, dolepte hlavu lva A MÁTE HOTOVO.

zvířátka z listí (18)
zvířátka z listí (29)
JEŽEK: Ježek se dělá podobně. Jen čumáček jsme nalepili dříve, než jsme začali lepit listy. 
 
zvířátka z listí (44)
zvířátka z listí (49)

ANIČČINA VARIANTA LVA:

zvířátka z listí (25)
zvířátka z listí (46)

Pokud už pokukujete po adventních aktivitách pro své děti, koukněte na e-book:

30 minut ADVENTNÍHO TVOŘENÍ NA KAŽDÝ DEN aneb těšíme se na Štědrý večer »

Najdete v něm nejen spoustu návodů na adventní tvoření, ale také se s dětmi díky kartičkám s kreslenými hádankami  seznámíte s vánočními zvyky a pranostikami.

Poznáte třeba tyto?