Skřítek z padaného listí

Podzimní tvoření s dětmi

skritek podzimni tvoreni (10)

Když se dny začnou zkracovat, sluníčko méně svítit a venkovní teploty výrazně poklesnou, je to pro stromy signál, že je na čase zbavit se listí.

Přes léto listy vyráběly potřebné živiny pro celý strom, ale v zimě výroba živin kvůli nízkých teplotám a nedostatku slunečního světla neprobíhá. Navíc by strom v zimě přes listy ztrácel velké množství vody, kterou by z promrzlé půdy nemohl dočerpávat. A tak je potřeba se listů na zimu zbavit! Pokud by listy na stromech zůstávaly, hrozilo by, že by strom uschnul.

Jak se strom listů zbaví?

Jednoduše! Přestane do listů posílat vodu s živinami. V řapících (stopkách listů) se vytvoří bariéra, která vodu s živinami k listům nepustí a ty postupně začnou odumírat a opadávat.

Ještě před opadnutím mění listy svoji barvu ze zelené na žlutou, oranžovou až červenou. Proč se to děje se můžete s dětmi dočíst třeba v ebooku Báječné tvoření v ŘÍJNU.

listopad

Barevné podzimní listí je krásné a byla by škoda tuto krásu nevyužít ke tvoření.

skritek podzimni tvoreni (2)

Když se na podzim s dětmi procházíme, sbírání barevných listů je prostě láká. Také u jiných maminek s dětmi vidím, že jejich děti neodolaly a mačkají v rukou barevné kytice listů.

Tak jsme té nádhery během poslední procházky s Aničkou nasbírali trochu víc a vyrobili jsme si listového skřítka. Návod pro vás je zde:

Skřítek z padaného listí

POMŮCKY: barevné listy, lepidlo, špejle, plastelína nebo podobná hmota, talířek, barevný papír (např. béžový), nůžky, pastelky

POSTUP:

1. Na talířek přitlačte kus plastelíny či jiné hmoty a zapíchněte do ní špejli.

2. Na špejli napichujte barevné listy.

skritek podzimni tvoreni (1)
skritek podzimni tvoreni (5)

3. Listy napichujte tak dlouho, až je tělo skřítka dost vysoké, nebo vám listy dojdou.

4. Z barevného papíru (např. béžového) vystřihnětě dvě kolečka. Na jedno z koleček nakreslete obličej skřítka a na druhé nalepte menší listy.

skritek podzimni tvoreni (6)
skritek podzimni tvoreni (7)
6. Obě kolečka přilepte proti sobě ke špejli, aby vznikla hlavička.
 
7. A MÁTE HOTOVO.
skritek podzimni tvoreni (9)
skritek podzimni tvoreni 11)

Těšíte se už s dětmi na advent? Přemýšlíte, jak jim zpestřit adventní kalendář? Poznáte tradice, zvyky a pranostiky na těchto obrázcích?

Co si tak letošní advent obohatit o povídání o tradicích a zvycích našich předků a pustit se společně s dětmi do vánočního tvoření?

Velkou dávku tradic, zvyků a návodů na tvoření s dětmi v předvánočním čase najdete v ebooku 30 minut ADVENTNÍHO TVOŘENÍ na každý den aneb těšíme se na Štědrý večer »

Bohatě Vám vystačí na celý advent.

CHCI VĚDĚT VÍC »