Ptačí hodinka – vyrábíme tukové pamlsky pro ptáčky

ptaci na krmitku (2)

Co je to Ptačí hodinka a jak nalákat ptáčky?

Už několikátý rok (přesně od ledna 2019) probíhá každoroční sčítání ptáků (nejen) na krmítkách. Letos (2025) se tato akce koná od 10. do 12. ledna.

Jde sice o vědecký výzkum, ale zapojit se do něj může úplně každý a to i bez předchozích zkušeností. Stačí jen zájem o přírodu, hodinka času, tužka, papír a pěkné místo na pozorování nejlépe u nějakého krmítka. Ale ani to není podmínkou.

Jak se zapojit můžete podrobněji zjistit zde:

Na stránkách birdlife najdete i naprosto úžasně zpracované materiály pro práci s dětmi (videa, karty na určování druhů, návody na výrobu krmítek apod.). Určite to omrkněte: Rady a tipy – Ptačí hodinka »

Aby jste ptáčky lépe přilákali, můžete jim vyrobit nějaké dobroty, jako jsme to udělali my. Zde je návod na přípravu květináčků (kelímků) plných dobrot.

Návod: Ptačí pamlsky

POMŮCKY:
– 100% rostlinný tuk – musí se jednat o opravdu 100% rostlinný tuk, nikoliv nějaký směsný margarín. My jsme použili kostku Omegy 250 g. Samozřejmě lze použít i živočišné tuky, ale pro práci s dětmi mi přijde jednodušší rozpustit kostku rostlinného tuku, než se trápit rozpouštěním např. hovězího loje.

– slunečnicová semínka, proso, ořechy, hrozinky, jemně pokrájené křížaly, ovesné vločky, strouhanka nebo tvrdý rozdrcený chleba (nejlépe celozrnný)
– hrnec
– vařečka
– lžíce
– klacík
– provázek
– malé květináče, kelímky od jogurtu či staré hrníčky, otevřené borové šišky…

krmeni pro ptaky (3)

POSTUP:
1. Nejdříve si připravte nádoby. My jsme přivázali provázek k malým květináčům a doprostřed umístili klacík, aby se ptáčci mohli během krmení lépe přidržovat. Květináčky lze nahradit i kelímky od jogurtů, nebo starými hrnky. Připravenou směs můžete také nalít do silikonových formiček např. na muffiny, do kterých vložíte provázek se smyčkou. Směs lze také vetřít do otevřených borových šišek. Variant je opravdu hodně.

krmeni pro ptaky (2)
krmeni pro ptaky (5)

2. V kastrůlku rozpusťte tuk. Pozor, aby vám nezačal vřít! Hrnec s rozpuštěným tukem odložte mimo vařič, aby trochu zchládl.
3. Postupně přisypávejte do hrnce připravené přísady ( semínka, bobule, vločky…..) a míchejte.

krmeni pro ptaky (1)

4. Hotovou směsí naplňte připravené nádoby a nechte ji ztuhnout.

krmeni pro ptaky (9)
krmeni pro ptaky (10)

5. Pak už jen stačí krmítka přivázat na bezpečné místo, na které se nedostanou kočky A MÁTE HOTOVO.

krmeni pro ptaky (11)
krmeni pro ptaky (12)

Krmíme ptáky, ale správně

S dětmi přikrmujeme ptáčky každou zimu. Nejen, že máme dobrý pocit z toho, že jim pomáháme přežít, ale hlavně je to pro děti a nejen pro ně (i já ráda koukám) velmi pěkná podívaná.

Krmítko máme umístěno tak, abychom na něj viděli z okna a někdy se stává, že zatímco my snídáme, plní si bříška i naší ptačí návštěvníci. Za roky pozorování jsme třeba zjistili, že největší nával na krmítku je až s přicházejícím jarem, místo očekávané zimy. Není se vlastně čemu divit, protože před založením rodiny je potřeba dobře se nadlábnout.

Těm, kteří mají o problematiku přikrmování ptáků větší zájem, doporučuji knihu Krmíme ptáky – ale správně (autoři Peter Berthold a Gabriele Mohrová), kteří jsou zastánci celoročního krmení ptáků. Je to moc zajímavé čtení a já díky této knize pochopila důvod jarních návštěv našeho krmítka.

Kniha: Krmíme ptáky - ale správně

Co dalšího pro vás mám?

Co třeba s dětmi potrápit mozkové závity a zkusit vyluštit 72 obrázkových rébusů?

Více se dozvíte zde: OBRÁZKOVÉ RÉBUSY »