Ptačí hodinka – vyrábíme tukové pamlsky pro ptáčky

Co je to Ptačí hodinka a jak nalákat ptáčky?

ptáci na krmítku

Už několikátý rok (přesně od ledna 2019) probíhá každoroční sčítání ptáků (nejen) na krmítkách.

Letos se tato akce koná od 8. do 10. ledna. Jde sice o vědecký výzkum, ale zapojit se do něj může úplně každý a to i bez předchozích zkušeností. Stačí jen zájem o přírodu, hodinka času, tužka, papír a pěkné místo na pozorování, nejlépe u nějakého krmítka. Ale ani to není podmínkou.

Jak se zapojit můžete podrobněji zjistit zde: Jak se zúčastnit Ptačí hodinky.

Najdete zde i naprosto úžasně zpracované materiály pro práci s dětmi (videa, karty na určování druhů, návody na výrobu krmítek….): Rady a tipy – Ptačí hodinka

Aby jste ptáčky lépe přilákali, můžete jim, jako my, vyrobit nějaké dobroty. Zde je návod na přípravu květináčků (kelímků) plných dobrot.

POMŮCKY:

  • 100% rostlinný tuk – musí se jednat o opravdu 100% rostlinný tuk, nikoliv nějaký směsný margarín. My použili kostku Omegy 250 g.  Samozřejmě lze použít i živočišné tuky, ale pro práci s dětmi mi přijde jednodušší rozpustit kostku rostlinného tuku, než se trápit rozpouštěním např. hovězího loje.
  • slunečnicová semínka, proso, ořechy, hrozinky, jemně pokrájené křížaly, ovesné vločky, strouhanka nebo tvrdý rozdrcený chleba (nejlépe celozrnný) ……
  • hrnec
  • vařečka
  • lžíce
  • klacík
  • provázek
  • malé květináče, kelímky od jogurtu nebo třeba staré hrníčky, otevřené borové šišky…

POSTUP:

1. Nejdříve si připravíme nádoby. My jsme přivázali provázek k malým květináčům a doprostřed umístili klacík, aby se ptáčci mohli během krmení lépe přidržovat. Květináčky lze nahradit i kelímky od jogurtů, nebo starými hrnky. Připravenou směs můžeme také nalít do silikonových formiček např. na muffiny do kterých vložíme provázek se smyčkou. Směs lze také vetřít do otevřených borových šišek. Variant je opravdu hodně.

  

2. V kastrůlku rozpustíme tuk. Pozor, aby nám nezačal vřít! Hrnec s rozpuštěným tukem odložíme mimo vařič, aby trochu zchládl.

3. Postupně přisypáváme do hrnce připravené přísady ( semínka, bobule, vločky…..) a mícháme.

Krmení pro ptáčky    Ptačí hodinka

4. Hotovou směsí naplníme připravené nádoby a necháme ji ztuhnout.

Krmítka pro ptáčky  

5. Pak už jen stačí krmítka přivázat na bezpečné místo, na které se nedostanou kočky. A MÁME HOTOVO.

Krmítka z květináčů  

Ptáčky přikrmujeme každou zimu. Nejen, že máme dobrý pocit z toho, že jim pomáháme přežít, ale hlavně je to pro děti velmi pěkná podívaná.

Kniha: Krmíme ptáky - ale správněKrmítko máme umístěno tak, že na něj vidíme z okna a tak se někdy stává, že zatím co my snídáme, plní si bříška i naší ptačí návštěvníci. Za roky pozorování jsme třeba zjistili, že největší nával na krmítku je až s přicházejícím jarem, místo očekávané zimy.

Těm, kteří mají o problematiku přikrmování ptáků větší zájem, doporučuji knihu Krmíme ptáky – ale správně (autoři Peter Berthold a Gabriele Mohrová), kteří jsou zastánci celoročního krmení ptáků. Je to moc zajímavé čtení a já díky této knize pochopila důvod jarních návštěv našeho krmítka.