fbpx

Valentýnské tvoření s dětmi

│Srdíčkový závěs│

Osobně Den sv. Valentýna neslavím. Nějak mi nepřirostl k srdci a mám spíš pocit, že v tento den může být hodně nezadaných lidí smutných.

Když se ale kouknu víc do minulosti, musím na druhou stranu uznat, že sv. Valentin byl velký dobrák.

Navíc jsme od doby, kdy děti začaly navštěvovat školku, otevřeli doma dveře mnoha svátkům, kterým jsem dříve nevěnovala pozornosti. Tak proč ne sv. Valentin?

Je to fajn zastavovat se s dětmi během roku u různých událostí, povídat si o nich a samozřejmě tvořit.

A jak to se sv. Valentinem vlastně bylo?

Legenda o sv. Valentinovi

Legend o sv. Valentinovi je více. Ta nejznámější vypráví o knězi, který přes zákaz tehdejšího císaře Claudia II., tajně oddával zamilované páry. Chtěl tak muže ochránit před odchodem do války.

Císař Claudius byl krutý a toužil po moci. Proto vybudoval velkou a silnou armádu se kterou chtěl dobívat další území. Do armády tehdy vstupovali jen svobodní muži a tak Claudius  zakázal zásnuby i svatby, aby měl mužů v armádě dostatek.

Valentýn však tento zákaz nerespektoval a dál páry oddával tajně. To se císaři samozřejmě nelíbilo, nechal Valentina uvěznit a nakonec jej dal popravit.

Až budete dětem o sv. Valentinovi povídat, sami zhodnoťte, kde příběh ukončit. Legendy o svatých jsou sice velmi zajímavé, ale bohužel vždy končí špatně.

Ve svých eboocích „Báječné tvoření v …“ se snažím legendy odlehčit, vynechávat části o mučení a nějak rozumně je ukončit, aby se o nich dalo s dětmi povídat a přitom je neděsit.

A nyní návod na valentýské tvoření:

NÁVOD: Srdíčková dekorace k zavěšení

POMŮCKY: Barevné papíry, tužka, nůžky, lepidlo, kousek juty nebo jiné vhodné látky, provázek, sešívačka, šablonky se srdíčky (KE STAŽENÍ ZDE » )
 
POSTUP:
1. Na barevné papíry nakreslete srdíčka dvou velikostí a vystřihněte je. Pokud si netroufnete srdíčka nakreslit sami, můžete si vybrat srdíčka ze šablonky zde:  ŠABLONKY SRDÍČEK
2. Menší srdíčka nalepte na větší a jinak barevná.
srdce zaves (1)
srdce zaves (2)

3. Z provázku vytvořte tolik mašliček kolik máte slepených srdíček.
4. Ustřihněte pás juty nebo jiné vhodné látky, na kterou postupně přicvakněte sešívačkou srdíčka s mašličkou.

srdce zaves (5)
srdce zaves (6)

5. Horní část juty (látky) zahněte a přicvakněte provázek k zavěšení.

A MÁTE HOTOVO.

srdce zaves (8)
srdce zaves (9)

Další návody na tvoření s dětmi, které vždy navazují na příběhy, legendy, povídání o tradicích, významných osobnostech, událostech, přírodě, či historii najdete v eboocích „Báječné tvoření“.

Nejbližší dokončený ebook je o měsíci dubnu, tedy Báječné tvoření v DUBNU.

Dozvíte se v něm například: