Valentýnské tvoření s dětmi

│Srdíčkový závěs│

Osobně Den sv. Valentýna neslavím. Nějak mi nepřirostl k srdci a mám spíš pocit, že v tento den může být hodně nezadaných lidí smutných.

Když opomenu komerční stránku Svátku sv. Valentýna a kouknu se víc do minulosti, musím na druhou stranu uznat, že sv. Valentin byl velký dobrák a pozornost si zaslouží.

Navíc od doby, kdy děti začaly navštěvovat školku, jsme doma otevřeli dveře mnoha svátkům, které jsme dříve nijak neslavili.

Takže proč si domů nepozvat i Den sv. Valentýna?

Legend o sv. Valentinovi je více. Dokonce se vypráví o více Valentinech a není úplně jasné, který z nich je ten uctívaný.

Nejznámější legenda vypráví o knězi, který tajně oddával zamilované páry, aby ochránit muže před odchodem do války.

Legenda o sv. Valentinovi

Vše se odehrálo v Římě, za vlády císaře Claudia kolem roku 269. Císař Claudius byl krutý a toužil po moci. Proto budoval velkou a silnou armádu se kterou chtěl dobývat další území. Do armády tehdy vstupovali jen svobodní muži. Podle Claudia podávali lepší výkony než ženatí, a tak zakázal zásnuby i svatby, aby měl schopných mužů ve své armádě dostatek.

Římský lékař a kněz Valentin však tento zákaz nerespektoval a zamilované páry dál tajně oddával. To se císaři samozřejmě nelíbilo, nechal Valentina uvěznit a nakonec jej dal popravit.

srdce-valentyn

Svátek zamilovaných

Sv. Valetin se stal patronem mladých lidí a jejich lásky. Jeho svátek byl však po mnoho staletí slavený skromně. Teprve až od druhé poloviny 19. stol. se v USA začal slavit ve velkém, nabyl komerční ráz a rozšířil se do mnoha dalších zemí.  

Až budete dětem o sv. Valentinovi povídat, sami zhodnoťte, kde příběh ukončit. Legendy o svatých jsou sice velmi zajímavé, ale bohužel vždy končí špatně.

Ve svých e-boocích BÁJEČNÉ TVOŘENÍ » se snažím legendy odlehčit, vynechávat části o mučení a nějak rozumně je ukončit, aby se o nich dalo s dětmi povídat a přitom je neděsit 🙂.

A nyní návod na valentýské tvoření:

NÁVOD: Srdíčková dekorace k zavěšení

POMŮCKY: Barevné papíry, tužka, nůžky, lepidlo, kousek juty nebo jiné vhodné látky, provázek, sešívačka, šablonky se srdíčky (KE STAŽENÍ ZDE » )
 
POSTUP:
1. Na barevné papíry nakreslete srdíčka dvou velikostí a vystřihněte je. Pokud si netroufnete srdíčka nakreslit sami, můžete si vybrat srdíčka ze šablonky zde:  ŠABLONKY SRDÍČEK
2. Menší srdíčka nalepte na větší a jinak barevná.
srdce zaves (1)
srdce zaves (2)

3. Z provázku vytvořte tolik mašliček kolik máte slepených srdíček.
4. Ustřihněte pás juty nebo jiné vhodné látky, na kterou postupně přicvakněte sešívačkou srdíčka s mašličkou.

srdce zaves (5)
srdce zaves (6)

5. Horní část juty (látky) zahněte a přicvakněte k ní provázek k zavěšení.

A MÁTE HOTOVO.

srdce zaves (8)
srdce zaves (9)

Další návody na tvoření s dětmi, které vždy navazují na příběhy, legendy, povídání o tradicích, historii, významných osobnostech, událostech či dějích v přírodě najdete v eboocích „Báječné tvoření“ »

Nejbližší dokončený e-book je o měsíci DUBNU, tedy Báječné tvoření v DUBNU »

Dozvíte se v něm například: