Jarní tvoření – vrbové větvičky

| Kočičky z vatových tyčinek |

jaro kocicky (49)

Kočičky neboli kvetoucí větvičky vrby patří k tradičním symbolům probouzejícího se jara a v měsíci březnu zdobí mnoho domácností. 

Symbol jarní síly, obnovy života a uzdravení

Protože vrby patří mezi první stromy, které na jaře obráží a kvetou, staly se symbolem jarní síly a obnovy života.

Symbolizují také uzdravování a znovuzrození a to díky jejich schopnosti velmi rychle nahradit ořezané větve a znovu obrůst i po silnějším seříznutí.

vrba foto2

Pro naše předky byly už od pradávna chomáčky vrbových květů neboli kočičky nositely magické moci. Věřili například, že posvěcené kočičky jsou lékem na bolest v krku nebo zimnici a za tímto účelem jednu až tři kočičky tu a tam spolkli. Také si jimi potírali oči, aby je nebolely.

Vrba má bezesporu hodně léčivých účinků ale pojídání kočiček a jejich tření o oči vám neduhy určitě nevyléčí.

Nejen proti nemocem, ale i zlým silám a pro zvýšení dojivosti

Lidé dříve vrbám přisuzovali nejen léčivou moc, ale také věřili, že je vrbové proutky ochrání před zlými silami a čarodějnicemi a že jim zajistí bohatou úrodu.

Hospodáři proto zapichovali posvěcené vrbové proutky do rohů svých polí a kravám přidávali pár vrbových kočiček do krmení, aby lépe dojily.

vrba foto3
blesk

Ve svých domovech pak vkládali svěcené kočičky za rámy obrázků svatých, křížky, nebo nad dveře a na trámy, kde zůstávaly po celý rok a chránily dům před blesky a požáry.

Někteří lidé dokonce věřili, že jim svěcené kočičky pomohou najít poklady ukryté ve skalách. To se nejspíš nikdy nestalo, ale pro hladové včely rozkvetlé kočičky rozhodně pokladem jsou!

Kočičky včelám neberte

Díky tomu, že vrby rozkvétají brzy na jaře, dříve než jiné rostliny, patří mezi významné medonosné dřeviny a jsou často první vydatnou potravou včel. Dalším kvalitním zdrojem potravy jsou pro ně až kvetoucí ovocné stromy.

Až si tedy budete chtít vytvořit pěknou jarní dekoraci, myslete na jejich hladová bříška a vrbové větvičky si s dětmi, stejně jako my, zkuste raději vyrobit.

vcela na vrbe

Naši předci se nespoléhali jen na vrbové proutky

čarodejnice witch

Čarodějnice byly pro naše předky opravdu velkým strašákem. Aby byli před nimi v bezpečí, nespoléhali se raději jen na vrbové proutky.

Ve dnech, spíš nocích, kdy hrozil zvýšený výskyt těchto nadpřirozených bytostí, dávali lidé pro jistotu před vrata domů a chlévů trsy trávy nebo sypali písek.

Věřili, že než nějaká čarodějnice do domu nebo chléva vstoupí, musí spočítat všechna stébla trávy nebo zrníčka písku. Takový úkol nemohla do rána stihnout, za úsvitu ztratila svoji sílu a zmizela.

Před vrata také umísťovali vidle, košťata, pruty nebo pichlavé trní, aby čarodějnicím zabránili vstoupit do domu.

Prý jim také vadil hluk a tak lidé práskali biči, stříleli, zvonili na zvony nebo tloukli do dřevěných nebo kovových věcí.

Takto naši předci bojovali proti čarodějnicím hlavně 30.dubna, tedy o FILIPOJAKUBSKÉ NOCI.

O ní se s dětmi dozvíte víc v ebooku Báječné tvoření v DUBNU ». Po zajímavém čtení se pak můžete podle návodu  rovnou pustit do vyrábění „pěkných a hodných“ čarodějnic :-). Krásně tak s dětmi propojíte poznávání a kreativní činnost.  VÍCE ZJISTÍTE ZDE »

Nyní se ale s dětmi pusťte do vyrábění rozkvetlé vrbové větvičky.

Návod: kočičky z vatových tyčinek

POMŮCKY:

– barevný tvrtý výkres A3 (na podklad)
– barevné měkké papíry (na vázičku)
– nůžky
– lepidlo (tužkové i tekuté)
– tužka, popř. pastelky
– vatové tyčinky
– hnědá barva + štětec + voda + paleta + hadřík

jaro kocicky (52)

POSTUP:

1. Kousek barevného papíru přeložte na polovinu a vystřihněte obrys vázy.
2. Vázičku si ozdobte. Můžete ji pokreslit, nebo jako my polepit kolečky do tvaru kytičky.

jaro kocicky (1)
jaro kocicky (6)

3. Vázičku přiložte na podkladový výkres, tužkou obkreslete její horní část a odložte ji bokem.

jaro kocicky (7)

4. Hnědou barvou nakreslete větvičky vrby tak, aby mírně přesahovaly pod načtrtnutou linku.
5. Na každou větvičku nakreslete ještě výstupky, ze kterých porostou kočičky. (Výstupky nedělejte příliš hustě, aby toho lepení kočiček pak na děti nebylo moc.)

jaro kocicky (17)
jaro kocicky (22)
jaro kocicky (33)

6. Z vatových tyčinek ustřihejte konce (to budou kočičky). Střední části se dnes už nevyrábějí z plastu, ale z papíru, takže jdou odstřihnout lépe než dřív. Přece jen to ale trošku síly chce, takže malým dětem budete muset pomoct.
7. Na výstupky větviček postupně kapejte lepidlo a přilepujte kočičky.
8. Nakonec dolepte vázičku A MÁTE HOTOVO.

jaro kocicky (49)

Další povídání a vyrábění najdete v ebooku Báječné tvoření v DUBNU.