TVOŘENÍ S DĚTMI V RYTMU ROČNÍCH OBDOBÍ
Co se vám vybaví, když se řekne duben? Apríl, pálení čarodějnic, Den Země, Den stromů…..?
Je to jen zlomek toho, co se v dubnu děje. Víte například, co dříve v dubnu dělali naši předci? Jaké další významné dny se v dubnu slaví? Co se v tomto jarním čase děje v přírodě?
Určitě je toho hodně, o čem se dá s dětmi povídat a na co navázat jarní tvořením. Pojďte nakouknout:
Mezi nejznámnější dubnové svátky a oslavy patří Apríl a pálení čarodějnic. Většila lidí už zná i Den Země a Den stromů.
Významných dnů je ale v dubnu mnohem víc. Když je vezmu pěkně postupně, začíná to hned prvního dubna:
Abyste s dětmi měli jasno v tom, co všechno se v dubnu kolem vás děje, připravila jsem pro vás malý nápovědníček k vytisknutí (na barevném i bílém podkladu).
Skvěte se hodí na nástěnku, nebo si jej můžete přicvaknout na ledničku. Děti tak budou vědět, na co se mohou v měsíci dubnu těšit. Nápovědníček v PDF si můžete stáhnout zde:
O všech těchto významných dnech se můžete s dětmi dozvědět spoustu zajímavých věci v ebooku Báječné tvoření v DUBNU. Dozvíte se v něm např:
Na oslavách se často zpívá a hraje na hudební nástroje. Můžete si s dětmi vyrobit třeba štěrchadlo z ruličky od toaletního papíru a luštěnin. Během oslav by se mohlo hodit. Návod na něj najdete zde: štěrchadlo z ruličky od toaletního papírů a luštěnin.
V dávných dobách měli v dubnu lidé plné ruce práce. Aby měli po celý rok co jíst, museli během března a dubna osázet a oset svá políčka a začít se v hospodářstvích pěkně otáčet.
Po zasetí doufali a někdy se i modlili za dostatek dešťů, které v dubnu všechna semínka velmi potřebují, aby mohla dobře klíčit a růst.
O tom, jak je déšť v dubnu důležitý, hovoří mnoho pranostik. I když je každá trošku jiná, jejich význam je vždy stejný. Vyplývá z nich, že dostatek deště v tomto měsíci je podmínkou dobré úrody.
Mokrý duben přislibuje dobrou sklizeň.
Mokrý duben – hojnost ovoce.
Duben hojný vodou – říjen vínem.
Studený a mokrý duben plní sklepy a sudy.
Duben chladný a deštivý, úroda nás navštíví.
O déšť, který v dubnu rosí, nechť každý hospodář prosí.
Nejen na polích v údolích, ale i v horských a podhorských oblastech lidé tvrdě pracovali. Ve vyšších polohách se pastevci připravovali na první vyhnání dobytka na pastvu.
Šlo o velkou slávou, před kterou hospodáři svůj dobytek umyli, vyleštili mu rohy i kopyta a často jej ozdobili květinovými věnci a stužkami. Tato událost byla spojována se svátkem sv. Jiří (24. 4.).
Znáte s dětmi legendu o tom, jak sv. Jiří přemohl draka? Víte, co dostal za odměnu od krále jehož dceru zachránil? Princeznu ne! Celý příběh o sv. Jiří také najdete v e-booku Báječné tvoření v DUBNU. Po čtení si pak můžete s dětmi vyrobit hady. Proč hady? Protože právě ti na sv. Jiří vylézají ze svých děr.
Naši předci se oproti nám zajímali o přírodu daleko více. Všímali si i drobností a podle toho, jak příroda právě vypadala a co se v ní dělo, předpovídali nejen počasí v následujících dnech, ale usuzovali také, jaká bude úroda, jestli bude dostatek obilí, vína a ovoce do spíží a sena pro dobytek.
Už v dubnu se snažili odhadnout, jestli je čeká horké léto, nebo naopak mrazivá zima a jestli bude léto suché, nebo deštivé. Všechny své vědomosti si pak předávali v podobě pranostik. Tady jsou alespoň některé z nich:
Prší-li na 1. dubna, bude mokrý květen.
Teplé deště v dubnu, teplé dny v říjnu.
Na mokrý duben – suchý červen.
Dubnový sníh rodí trávu.
Hřmí-li v dubnu, konec mrazům.
Sníh dubnový jako mrva pohnojí.
Bouřky v dubnu zvěstují dobré léto.
Hodně-li v dubnu vítr duje, stodola se naplňuje.
Je-li v dubnu krásně a povětří čisté, bude květen nepříjemný jistě.
Na svatého Celestýna nemáš-li sedláčku zaseto, je to tvoje vina. (6. 4.)
Prší-li na svatého Vojtěcha, neurodí se švestky. (23. 4.)
Když na Vojtěcha prší, nebude ovoce. (23. 4.)
Svatého Marka deštivo – sedm týdnů blátivo. (25. 4.)
Na svatého Marka, brambor plná řádka. (25. 4.)
Mrzne-li na svatého Vitala, mrzne ještě 40 dní. (28. 4.)
Stejně jako u ostatních měsíců v roce má i pojmenování dubna svůj význam. Už z názvu je jasné, že se duben jmenuje podle stromu dubu. Proč zrovna podle dubu? Protože dubům právě v tomto měsíci začínají rašit nové lístky.
Duby nejsou jen tak obyčejné stromy. Už na první pohled to jsou stromy silné a vznešené a vždy byly považovány za symbol síly, dlouhověkosti a odolnosti. U nás patří duby k nejoblíbenějším a nejrozšířenějším stromům.
V mnoha zemích jako jsou Německo, Chorvatsko, Anglie, Polsko či Rumunsko je dub národním stromem, podobně jako je naším národním stromem lípa.
Zatímco dubu začínají teprve růst nové lístky, celá řada stromů, například smrky, modříny, buky, javory, břízy nebo jabloně už v měsíci dubnu kvete.
Ani byliny nezůstávají pozadu a ukazují své barevné květy. Na začátku dubna můžete vidět kvést žluté prvosenky neboli petrklíče, podběly a blatouchy, ale nejvíce si v druhé půlce dubna asi všimnete všudypřítomných zářivě žlutých pampelišek.
Zkuste si ověřit vaše znalosti o rostlinách. Poznáte dvacet nejznámějších jarních rostlin? Malou poznávačku si můžete vyzkoušet zde: Která je která – jarní obrázková poznávačka?.
V lesích můžete s dětmi v dubnu narazit na bílé, nazelenalé až narůžovělé květy borůvek nebo bíle kvetoucí medvědí česnek, který je čím dál víc oblíbený a používaný k vaření. Je také důležitý pro včely, které sbírají z jeho květů nektar a pyl.
Med od včel, které navštěvovaly květy medvědího česneku, bývá po česneku i cítit. Tato vůně však po nějaké době naštěstí vyprchá.
Na jaře toho kvete opravdu hodně. Pusťte se s dětmi do kytičkového tvoření. Povídání a návody najdete zde: vrbové kočičky, tulipány, sedmikrásky.
Ze zimního spánku se probouzejí ježci, netopýři, ještěrky a hadi. Za svítání a za soumraku je slyšet ptačí zpěv. To si samečci ptáků označují svá území.
Z teplých krajů se k nám vrací vlaštovky, jiřičky, kukačky a rorýsi. Mnoho druhů ptáků, jako například sýkory, už dokonce sedí na vajíčkách, nebo si staví svá hnízda.
I některým větším savcům se rodí mláďata. V dubnu přichází na svět například první malí bobři, kuny, liščata, vlčata nebo divoká prasátka.
Další zajímavosti o přírodě se s dětmi můžete dočíst v e-booku Báječné tvoření v DUBNU? Zjistíte v něm například:
Báječné tvoření v DUBNU »
Tvoření s dětmi, které vždy vychází z příběhu, povídání o přírodě, historii, lidových tradicích, významných osobnostech a událostech.
Děti tak nejen tvoří, ale také se dozví spoustu zajímavých informaci. A nejen ony!