Duben – tradice, pranostiky, svátky a významné dny.

jaro s detmi

| Měsíc aprílového počasí, rozkvelých stromů, mláďátek, oslav...|

Co se vám vybaví, když se řekne duben? Apríl, pálení čarodějnic, Den Země, Den stromů…..?

Je to jen zlomek toho, co se v dubnu děje. Víte například, co dříve v dubnu dělali naši předci? Jaké další významné dny se v dubnu slaví? Co se v tomto jarním čase děje v přírodě?

Určitě je toho hodně, o čem se dá s dětmi povídat a na co navázat jarní tvořením. Pojďte nakouknout:

jaro den stromu

Svátky, oslavy a významné dny měsíce dubna

Mezi nejznámnější dubnové svátky a oslavy patří Apríl a pálení čarodějnic. Většila lidí už zná i Den Země a Den stromů.

Významných dnů je ale v dubnu mnohem víc. Když je vezmu pěkně postupně, začíná to hned prvního dubna:

den ptactva

Abyste s dětmi měli jasno v tom, co všechno se v dubnu kolem vás děje, připravila jsem pro vás malý nápovědníček k vytisknutí (na barevném i bílém podkladu).

Skvěte se hodí na nástěnku, nebo si jej můžete přicvaknout na ledničku. Děti tak budou vědět, na co se mohou v měsíci dubnu těšit. Nápovědníček v PDF si můžete stáhnout zde:

DUBEN – NÁPOVĚDNÍČEK »  

O všech těchto významných dnech se můžete s dětmi dozvědět spoustu zajímavých věci v ebooku Báječné tvoření v DUBNU. Dozvíte se v něm např:

Nápady na jarní tvoření s dětmi:

Na oslavách se často zpívá a hraje na hudební nástroje. Můžete si s dětmi vyrobit třeba štěrchadlo z ruličky od toaletního papíru a luštěnin. Během oslav by se mohlo hodit. Návod na něj najdete zde: štěrchadlo z ruličky od toaletního papírů a luštěnin.

Co dělali v dubnu naši předci?

osete pole

V dávných dobách měli v dubnu lidé plné ruce práce. Aby měli po celý rok co jíst, museli během března a dubna osázet a oset svá políčka a začít se v hospodářstvích pěkně otáčet.

Po zasetí doufali a někdy se i modlili za dostatek dešťů, které v dubnu všechna semínka velmi potřebují, aby mohla dobře klíčit a růst.

O tom, jak je déšť v dubnu důležitý, hovoří mnoho pranostik. I když je každá trošku jiná, jejich význam je vždy stejný. Vyplývá z nich, že dostatek deště v tomto měsíci je podmínkou dobré úrody.

Mokrý duben přislibuje dobrou sklizeň.
Mokrý duben – hojnost ovoce.
Duben hojný vodou – říjen vínem.
Studený a mokrý duben plní sklepy a sudy.
Duben chladný a deštivý, úroda nás navštíví.
O déšť, který v dubnu rosí, nechť každý hospodář prosí.

Nejen na polích v údolích, ale i v horských a podhorských oblastech lidé tvrdě pracovali.  Ve vyšších polohách se pastevci připravovali na první vyhnání dobytka na pastvu.

Šlo o velkou slávou, před kterou hospodáři svůj dobytek umyli, vyleštili mu rohy i kopyta a často jej ozdobili květinovými věnci a stužkami. Tato událost byla spojována se svátkem sv. Jiří (24. 4.).

Znáte s dětmi legendu o tom, jak sv. Jiří přemohl draka? Víte, co dostal za odměnu od krále jehož dceru zachránil? Princeznu ne! Celý příběh o sv. Jiří také najdete v e-booku Báječné tvoření v DUBNU. Po čtení si pak můžete s dětmi vyrobit hady. Proč hady? Protože právě ti na sv. Jiří vylézají ze svých děr. 

Moudrost našich předků

Naši předci se oproti nám zajímali o přírodu daleko více. Všímali si i drobností a podle toho, jak příroda právě vypadala a co se v ní dělo, předpovídali nejen počasí v následujících dnech, ale usuzovali také, jaká bude úroda, jestli bude dostatek obilí, vína a ovoce do spíží a sena pro dobytek.

Už v dubnu se snažili odhadnout, jestli je čeká horké léto, nebo naopak mrazivá zima a jestli bude léto suché, nebo deštivé. Všechny své vědomosti si pak předávali v podobě pranostik. Tady jsou alespoň některé z nich:

PRANOSTIKY MĚSÍCE DUBNA

Prší-li na 1. dubna, bude mokrý květen.
Teplé deště v dubnu, teplé dny v říjnu.
Na mokrý duben – suchý červen.
Dubnový sníh rodí trávu.
Hřmí-li v dubnu, konec mrazům.
Sníh dubnový jako mrva pohnojí.
Bouřky v dubnu zvěstují dobré léto.
Hodně-li v dubnu vítr duje, stodola se naplňuje.
Je-li v dubnu krásně a povětří čisté, bude květen nepříjemný jistě.
Na svatého Celestýna nemáš-li sedláčku zaseto, je to tvoje vina. (6. 4.)
Prší-li na svatého Vojtěcha, neurodí se švestky. (23. 4.)
Když na Vojtěcha prší, nebude ovoce. (23. 4.)
Svatého Marka deštivo – sedm týdnů blátivo. (25. 4.)
Na svatého Marka, brambor plná řádka. (25. 4.)
Mrzne-li na svatého Vitala, mrzne ještě 40 dní. (28. 4.) ​

Příroda v dubnu

Stejně jako u ostatních měsíců v roce má i pojmenování dubna svůj význam. Už z názvu je jasné, že se duben jmenuje podle stromu dubu. Proč zrovna podle dubu? Protože dubům právě v tomto měsíci začínají rašit nové lístky.

strom dub

Duby nejsou jen tak obyčejné stromy. Už na první pohled to jsou stromy silné a vznešené a vždy byly považovány za symbol síly, dlouhověkosti a odolnosti. U nás patří duby k nejoblíbenějším a nejrozšířenějším stromům.

V mnoha zemích jako jsou Německo, Chorvatsko, Anglie, Polsko či Rumunsko je dub národním stromem, podobně jako je naším národním stromem lípa.

Co ještě můžete s dětmi v dubnu pozorovat v přírodě?

Zatímco dubu začínají teprve růst nové lístky, celá řada stromů, například smrky, modříny, buky, javory, břízy nebo jabloně už v měsíci dubnu kvete.

Ani byliny nezůstávají pozadu a ukazují své barevné květy. Na začátku dubna můžete vidět kvést žluté prvosenky neboli petrklíče, podběly a blatouchy, ale nejvíce si v druhé půlce dubna asi všimnete všudypřítomných zářivě žlutých pampelišek.

venecek pampelisek

Zkuste si ověřit vaše znalosti o rostlinách. Poznáte dvacet nejznámějších jarních rostlin? Malou poznávačku si můžete vyzkoušet zde: Která je která – jarní obrázková poznávačka?.

Česnekový med

V lesích můžete s dětmi v dubnu narazit na bílé, nazelenalé až narůžovělé květy borůvek nebo bíle kvetoucí medvědí česnek, který je čím dál víc oblíbený a používaný k vaření. Je také důležitý pro včely, které sbírají z jeho květů nektar a pyl.

Med od včel, které navštěvovaly květy medvědího česneku, bývá po česneku i cítit. Tato vůně však po nějaké době naštěstí vyprchá.

medvedi cesnek
Nápady na jarní tvoření s dětmi:

Na jaře toho kvete opravdu hodně. Pusťte se s dětmi do kytičkového tvoření. Povídání a návody najdete zde: vrbové kočičky, tulipány, sedmikrásky

Co se v dubnu děje ve světě zvířat?

sýkora

Ze zimního spánku se probouzejí ježci, netopýři, ještěrky a hadi. Za svítání a za soumraku je slyšet ptačí zpěv. To si samečci ptáků označují svá území. 

Z teplých krajů se k nám vrací vlaštovky, jiřičky, kukačky a rorýsi. Mnoho druhů ptáků, jako například sýkory, už dokonce sedí na vajíčkách, nebo si staví svá hnízda.

I některým větším savcům se rodí mláďata. V dubnu přichází na svět například první malí bobři, kuny, liščata, vlčata nebo divoká prasátka.

Další zajímavosti o přírodě se s dětmi můžete dočíst v e-booku Báječné tvoření v DUBNU? Zjistíte v něm například:

Báječné tvoření v DUBNU »

Tvoření s dětmi, které vždy vychází z příběhu, povídání o přírodě, historii, lidových tradicích, významných osobnostech a událostech.

Děti tak nejen tvoří, ale také se dozví spoustu zajímavých informaci. A nejen ony!

VÍCE SE DOZVÍTE ZDE »