TVOŘENÍ S DĚTMI V RYTMU ROČNÍCH OBDOBÍ
Osobně Den sv. Valentýna neslavím. Nějak mi nepřirostl k srdci a mám spíš pocit, že v tento den může být hodně nezadaných lidí smutných.
Když opomenu komerční stránku Svátku sv. Valentýna a kouknu se víc do minulosti, musím na druhou stranu uznat, že sv. Valentin byl velký dobrák a pozornost si zaslouží.
Navíc od doby, kdy děti začaly navštěvovat školku, jsme doma otevřeli dveře mnoha svátkům, které jsme dříve nijak neslavili.
Takže proč si domů nepozvat i Den sv. Valentýna?
Legend o sv. Valentinovi je více. Dokonce se vypráví o více Valentinech a není úplně jasné, který z nich je ten uctívaný.
Nejznámější legenda vypráví o knězi, který tajně oddával zamilované páry, aby ochránit muže před odchodem do války.
Vše se odehrálo v Římě, za vlády císaře Claudia kolem roku 269. Císař Claudius byl krutý a toužil po moci. Proto budoval velkou a silnou armádu se kterou chtěl dobývat další území. Do armády tehdy vstupovali jen svobodní muži. Podle Claudia podávali lepší výkony než ženatí, a tak zakázal zásnuby i svatby, aby měl schopných mužů ve své armádě dostatek.
Římský lékař a kněz Valentin však tento zákaz nerespektoval a zamilované páry dál tajně oddával. To se císaři samozřejmě nelíbilo, nechal Valentina uvěznit a nakonec jej dal popravit.
Sv. Valetin se stal patronem mladých lidí a jejich lásky. Jeho svátek byl však po mnoho staletí slavený skromně. Teprve až od druhé poloviny 19. stol. se v USA začal slavit ve velkém, nabyl komerční ráz a rozšířil se do mnoha dalších zemí.
Až budete dětem o sv. Valentinovi povídat, sami zhodnoťte, kde příběh ukončit. Legendy o svatých jsou sice velmi zajímavé, ale bohužel vždy končí špatně.
Ve svých e-boocích BÁJEČNÉ TVOŘENÍ » se snažím legendy odlehčit, vynechávat části o mučení a nějak rozumně je ukončit, aby se o nich dalo s dětmi povídat a přitom je neděsit 🙂.
A nyní návod na valentýské tvoření:
3. Z provázku vytvořte tolik mašliček kolik máte slepených srdíček.
4. Ustřihněte pás juty nebo jiné vhodné látky, na kterou postupně přicvakněte sešívačkou srdíčka s mašličkou.
5. Horní část juty (látky) zahněte a přicvakněte k ní provázek k zavěšení.
A MÁTE HOTOVO.
Další návody na tvoření s dětmi, které vždy navazují na příběhy, legendy, povídání o tradicích, historii, významných osobnostech, událostech či dějích v přírodě najdete v eboocích „Báječné tvoření“ »
Nejbližší dokončený e-book je o měsíci DUBNU, tedy Báječné tvoření v DUBNU »
Dozvíte se v něm například: