fbpx

Zdobíme velikonoční vajíčka

Nešitý, neboli falešný patchwork

Patchwork je textilní technika, při které se sešívájí různě barevné kousky látek. Vznikají tak velmi zajímavé geometrické vzory.

patchworkZ toho, co bylo dříve nutností, se stalo opravdové umění a pro mnoho lidí se tato technika stala láskou na celý život.

Techniku pravého patchworku vás učit nebudu :-). Bohatě postačí falešný, neboli nešitý patchwork. Lze s ním ozdobit nejen velikonočná vajíčka, ale i vánoční baňky nebo adventní věnec.

Popravdě i nešitý patchwork je trošku návykový a od té doby, co jsem se jej naučila, strávila jsem nad ním už pěkných pár večerů. Raději si rovnou pořiďte více stužek, špendlíčků a polystyrenových polotovarů.

Takto může vypadat vaše, nejen velikonoční, tvoření:

Vejce patchwork  nešitý patchwork - baňky, věnec   falešný patchwork koule

Jdeme na to:

POMŮCKY:

Vejce patchwork

  • polystyrenová vejce různých velikostí (cca 8 – 11 cm na výšku)
  • barevné, nejlépe taftové, stuhy o šířce 2,5 cm (až se techniku naučíte, můžete pracovat se stuhami různých šířek i materiálů).
  • celokovové napichovací špendlíky délky 16 – 18 mm
  • pravítko
  • nůžky
  • tenká fixa (centropen)
  • 2 gumičky

POSTUP:

1. Nejdříve si vyznačíme linie, které nám budou pomáhat se orientovat a udržet vzor pravidelný.  První linii nakreslíme uprostřed vejce. Většinou je tam linka už lehce viditelná.

2. Kolmo na tuto linku nakreslíme další dvě linky, aby nám vzniklo osm ploch. Pro lepší odměření nám mohou pomoct tenké gumičky. Ty navlékneme na vejce a srovnáme tak, aby se pěkně křížily a  rozdělovaly vejce na stejné plochy. Podél gumiček pak vedeme linky.

nešitý patchwork  nešitý patchwork  nešitý patchwork

3. Vybrané stuhy si nastřiháme na kousky dlouhé 5 cm. Pro lepší skládání si proužek vždy přehneme na poloviny, uhladíme hranu a opět jej rozevřeme, abychom věděli, kde je střed každého proužku.

4. Začínat budeme na boční straně vejce v místě křížení linek. Sem připíchneme čtvereček ustřihnutý z té stuhy se kterou máme v plánu dál pracovat. Je to proto, aby nám v tomto místě polystyrén neprosvítal .

nešitý patchwork  Vejce patchwork  Vejce patchwork

5. Těsně vedle prvního středového špendlíku připíchneme první proužek, tak jak je vidět na obrázku.

6. Rožky proužku složíme do tvaru šipky, tak jak je vidět na obrázku a přišpendlíme je. Hned naproti vytvoříme stejně další trojíhelník.

Vejce patchwork  Vejce patchwork  Vejce patchwork

7. Pokračujeme dál, až budeme mít vedle sebe přišpendlené 4 trojúhelníky.

8. Nyní začneme s druhou řadou (odlišné barby), kterou bude tvořit už osm trohúhelníčků. Jejich špičky budou od středu vzdálené cca 1-1,5 cm. Nejdříve vytvoříme dva a dva protilehné trojúhelníky, jak je vidět na obrázcích.

Vejce patchwork  Vejce patchwork  Vejce patchwork

9. Přes tyto čtyři základní trojúhelníky příšpendlíme další čtyři. Pokud by nám někde trčely a překážely kousky stuhy, můžeme je klidně pro začátek také přichytit špendlíky.

10. Stejně (opět s odstupem 1-1,5 cm) špendlíme třetí, popř. i čtvrtou řadu. Záleží na tom, jak velké vejce máme. Až budeme mít zaplněnou celou polovinu (to zjistíme podle pomocných linek), otočíme je a začneme špendlit stužky od protilehlého středu.

Vejce patchwork  Vejce patchwork  Vejce patchwork

11. Obě poloviny vejce by se nám měly potkat. Místo setkání stužek není příliš pěkné, ale zamaskujeme jej poslední delší stuhou. Tu si přišpendlíme na vrcholku vejce a postupně s ní místo setkání obalujeme a špendlíme a špendlíme.

Vejce patchwork  Vejce patchwork  Vejce patchwork

12. Až dorazíme opět na vrcholek vejce, vytvoříme podhrnutím smyčku, kterou v jedné linii přišpendlíme.

Vejce patchwork  Vejce patchwork  Vejce patchwork

13. MÁME HOTOVO a můžeme se pustit do dalšího 🙂

Vejce patchwork  Vejce patchwork

A zde ještě jeden vajíčkový typ: BLÝSKAVÉ VAJÍČKO 🙂

třpytkové vajíčkoPokud by jste si chtěli polystyrenové vajíčko ozdobit i s dětmi, doporučuji třpytky (takové ty flitry s dírkou).

Původně jsem tohle tvoření v plánu neměla, ale děti tak moc prosily, že chtějí taky zapichovat špendlíky do vajíčka, že jsem pohledala třpytky, postavila jim vajíčka na zavařovačky, aby se jim nekoulely všude možně, a nechala je tvořit.

Byly naprosto nadšené a dobrou hodinu jsem o nich nevěděla. Měla jsem trošku strach, že to dlouho nevydrží, že je budou ze zapichování špendlíků bolet prstíky, ale v pohodě.

Byly naprosto zaujatí tvořením a třpytícím se vajíčkem. Takže i ve věku  3,5 a 5,5 let se dá krásně tvořit se špendlíky. K žádnému úrazu nedošlo :-).