Zdobíme velikonoční vajíčka

Vejce patchwork

| Nešitý neboli falešný patchwork |

Patchwork je textilní technika, při které se sešívají různě barevné kousky látek. Vznikají tak velmi zajímavé geometrické vzory.

Z toho, co bylo dříve nutností, se stalo opravdové umění a pro mnoho lidí se tato technika stala láskou na celý život.

Techniku pravého patchworku vás učit nebudu :-). Bohatě postačí falešný neboli nešitý patchwork. Lze s ním ozdobit nejen velikonoční vajíčka, ale i vánoční baňky nebo adventní věnec.

patchwork

Popravdě i nešitý patchwork je trošku návykový. Od té doby, co jsem se jej naučila, jsem nad ním strávila už pěkných pár večerů. Raději si rovnou pořiďte více stužek, špendlíčků a polystyrenových polotovarů.

Takto může vypadat vaše, nejen velikonoční, tvoření:

Vejce patchwork
falešný patchwork koule
nešitý patchwork - baňky, věnec

Jdeme na to! Návod je zde:

Návod: falešný patchwork - velikonoční vajíčka

POMŮCKY:

– polystyrenová vejce různých velikostí (8-11 cm na výšku)
– barevné, nejlépe taftové, stuhy o šířce 2,5 cm (až se techniku naučíte, můžete pracovat se stuhami různých šířek i materiálů).
– celokovové špendlíky délky 16 až 18 mm
– pravítko, nůžky, tenká fixa (centropen)
– 2 gumičky

Vejce patchwork

POSTUP:

1. Nejdříve si vyznačte linie, které nám budou pomáhat orientovat se a udržet vzor pravidelný. První linii nakreslete uprostřed vejce. Většinou je tam linka už lehce viditelná.

2. Kolmo na tuto linku nakreslete další dvě linky, aby vám vzniklo osm ploch. Pro lepší odměření vám mohou pomoct tenké gumičky. Ty navlékněte na vejce a srovnejte tak, aby se pěkně křížily a rozdělovaly vejce na stejné plochy. Podél gumiček pak načtrněte linky.

nešitý patchwork
nešitý patchwork
nešitý patchwork

3. Vybrané stuhy si nastřihejte na kousky dlouhé 5 cm. Pro lepší skládání si proužek vždy přehněte na poloviny, uhlaďte hranu a opět jej rozevřete, abyste věděli, kde je střed každého proužku.

4. Začněte na boční straně vejce v místě křížení linek. Sem připíchněte čtvereček ustřihnutý ze stejné stuhy se kterou máte v plánu dál pracovat. Je to proto, aby vám v tomto místě polystyrén neprosvítal .

nešitý patchwork
Vejce patchwork
Vejce patchwork

5. Těsně vedle prvního středového špendlíku připíchněte první proužek tak, jak je vidět na obrázku.

6. Rožky proužku složte do tvaru šipky a přišpendlete je. Hned naproti vytvořte stejným způsobem další trojíhelník.

Vejce patchwork
Vejce patchwork

7. Pokračujte dál, až budete mít vedle sebe přišpendlené 4 trojúhelníky.

8. Nyní začněte s druhou řadou odlišné barvy, kterou bude tvořit už osm trohúhelníčků. Jejich špičky budou od středu vzdálené cca 1-1,5 cm. Nejdříve vytvořte dva a dva protilehlé trojúhelníky, jak je vidět na obrázcích.

Vejce patchwork
Vejce patchwork

9. Přes tyto čtyři základní trojúhelníky přišpendlete další čtyři. Pokud by vám někde trčely a překážely kousky stuhy, můžete je klidně pro začátek také přichytit špendlíky.

10. Stejně (opět s odstupem 1-1,5 cm) špendlete třetí, popř. i čtvrtou řadu. Záleží na tom, jak velké vejce máte. Až budete mít zaplněnou celou polovinu (to zjistíte podle pomocných linek), vejce otočte a začněte špendlit stužky od protilehlého středu.

Vejce patchwork
Vejce patchwork
Vejce patchwork

11. Obě poloviny vejce by se vám měly potkat. Místo setkání stužek není příliš pěkné, ale zamaskujeme jej poslední delší stuhou. Tu si přišpendlete na vrcholku vejce a postupně s ní místo setkání obalujte a špendlite a špendlite.

Vejce patchwork
Vejce patchwork
Vejce patchwork

12. Až dorazíte opět na vrcholek vejce, vytvořte podhrnutím smyčku, kterou v jedné linii přišpendlete.

Vejce patchwork
Vejce patchwork
Vejce patchwork

13. MÁTE HOTOVO a můžete se pustit do dalšího vajíčka :-).

Vejce patchwork
Vejce patchwork

Pokud byste si chtěli polystyrenové vajíčko ozdobit i s dětmi, doporučuji třpytky s dírkou. Původně mě vůbec nenapadlo, že by se tak maličké děti (3 a 5 let) do podobného zdobení vajíček více zapojili. Myslela jsem si, že by je po chvilce ze zapichování špentlíků začaly bolet prstíky. Ale spletla jsem se!

třpytkové vajíčko

Zdobení stužkami by bylo pro ně složité, ale napadlo mě vyštrachat třpytky. Vajíčka jsem dětem postavila na zavařovačky, aby se jim nekoulely všude možně, a nechala je tvořit.

Byly naprosto nadšené a dobrou hodinu jsem o nich nevěděla :-). Takže doporučuji.

Do čeho dalšího se s dětmi můžete pustit po Velikonocích ?

Třeba do DUBNOVÉHO TVOŘENÍ s ebookem BÁJEČNÉ TVOŘENÍ V DUBNU »

Nejde o nějaké obyčejné tvoření!

Jde o tvoření, které vždy navazuje na příběh, legendu, povídání o přírodě, historii, tradici, významné osobnosti nebo události probíhající v měsíci DUBNU.

Děti tak nejen tvoří, ale zároveň se mnoho zajímavého dozví! A NEJEN DĚTI!