fbpx

Tři králové: příběh a tvoření z ruliček od toaletního papíru

navod tri kralove (9)

Tři krále u nás každý rok rádi přivítáme. Sice nejsme věřící, ale to v případě obdarování koledníků a přispění na dobrou věc asi není podstatné.  

tri kralove 4

Protože děti mají pohádky a příběhy moc rády (tedy alespoň ty moje), tak si o třech králích něco povíme a samozřejmě spojíme povídání s tvořením.

Tentokrát to budou tři králové z ruliček od toaletního papíru.

Příběh o třech králích a návod na tvoření jsem připravila i pro vás. Ať si tento den můžete s dětmi užít i vy. 

Příběh o třech mudrcích

Kašpar, Melichar a Baltazar jsou známí mudrcové z východu, kteří každou noc zkoumali oblohu. Jednou si na nočním nebi všimli nové a velmi zářivé hvězdy. Radili se a mudrovali až je napadlo, že jde o znamení narození nového, hodného krále, na kterého už lidé dlouho čekají.

Rozhodli se tedy, že se půjdou novému králi poklonit a donesou mu dary. Věděli přesně kam mají jít, protože jim zářící hvězda ukazovala směr. Šli dlouho, až je nakonec znamení dovedlo do chléva ve městě Betlémě, kde našli Josefa s Marií a malým Ježíškem.

Mudrcové se novému králi poklonili a předali mu dary – myrhu, kadidlo a zlato.

tri kralove

Svátek Tří králů

6. ledna mají Tři králové svátek. V některých rodinách se v tento den odstrojuje stromeček. Naši předci, kteří ještě doma topili v kamnech, si den po třech králích, zatopili právě dřevem z odstrojeného vánočního stromečku. Na roztopených kamnech si přichystali kávu, kterou si společně vypili. Tímto rituálem se s vánoční dobou rozloučili.

Tříkrálová koleda - co opravdu znamená C+M+B

Tříkrálová koleda patří k těm nejznámějším a má už opravdu dlouhou tradici. Malí koledníci obcházejí domy u kterých zazpívají, nebo zahrají malou scénku a vykoledují si tak nějakou dobrotu.

Svěcenou křídou pak na dveře napíší písmena C+M+B. Mnoho lidí si myslí, že jsou to podpisy tří králů Caspara (Kašpara), Melichara a Baltazara. Ve skutečnosti je to zkrácený vzkaz Christus mansionem benedicat, který v překladu znamená „Kristus požehnej tomuto domu„.

Dnes je běžné, že děti doprovází dospělá osoba a koleda je spojená s charitativní sbírkou. Koledníci nesou zapečetěnou pokladničku a často i nějaký letáček, balený pytlík čaje či jinou drobnost, na které je psáno k čemu se vybrané peníze použijí.

A teď už konec plkání a jde se tvořit :-).

Návod: Tři králové z ruliček od toaletního papíru

Pomůcky:

– rulička od toaletního papíru
– barevné a bílé papíry
– nůžky
– lepidlo
– pastelky

navod tri kralove - pomucky

Postup:

1. Vyberte si barevný papír, ze kterého králi vyrobíte šaty. Ustřihněte z něj pruh vysoký jako polovila ruličky toaletního papíru a široký tak, abyste jím omotali celou ruličku. Klidně nechte i malý přesah ať se po omotání papír překryje.

2. Šaty (tedy proužek papíru) vyzdobte pastelkami a nalepte na ruličku.

3. Z černého, hnědého, nebo bílého papíru vystřihněte obdélníček cca 11 x 5 cm. Podél delší strany obdélníčku udělejte nástřihy a vzniknou vlasy.

navod tri kralove (2)
navod tri kralove (3)
navod tri kralove (4)
4. Vlasy nalepte na ruličku tak, jak je vidět na obrázku a trochu je srolujte.
5. Z pruhu žlutého (zlatého) papíru vysokého cca 4 cm vytvořte korunu a přilepte ji králi na hlavu.
6. Dokreslete oči, nos a pusu (popř. nalepte i bradku).
navod tri kralove (5)
navod tri kralove (6)

VARIANTA: Můžete udělat i krále s dlouhými vousy. Nastřihaný, ale trochu užší obdélníček (6 x 5 cm) připelte, pro změnu, do poloviny ruličky, nikoliv na horní okraj. Návod na korunu už je pak stejný.

navod tri kralove (7)
navod tri kralove (8)

A JE HOTOVO.

navod tri kralove (9)
navod tri kralove (10)

Pokud máte hodně ruliček od toaletního papíru, můžete si z nich s dětmi vyrobit třeba štěrchadlo. To se může hodit na blížící se masopustní průvod. Návod najdete zde: ŠTĚRCHADLO Z RULIČKY.

V létě se ruličky hodí na pruhované včelky (NÁVOD NA VČELKY) a na podzim třeba na netopýra (NÁVOD NA NETOPÝRA).