Tři králové: příběh a tvoření z ruliček od toaletního papíru

navod tri kralove (9)

Tři krále u nás každý rok rádi přivítáme. Poslechneme si pěknou koledu, čokoládou nebo jinou sladkostí podarujeme koledníky a přispějeme jim do zapečetěné kasičky. Koledníci nám na dveře křídou napíšou značku C+M+B a jdou o dům dál. 

Nejsem věřící a tak jsem si velmi dlouho myslela, že tato značka je podpisem tří králů ( Caspara + Melichara + Baltazara).

tri kralove 4

Chyba! Až před pár lety, když jsem se s touto tradicí seznámila trochu víc, jsem zjistila svůj omyl.

Pokud se chcete s dětmi o třech králích také něco zajímavého dozvědět, mám i pro vás pár zajímavých informací. Po nich vás už bude čekat návod na tvoření, a to TŘI KRÁLOVÉ z ruliček od toaletního papíru.      

Pro děti: Příběh o třech mudrcích

Kašpar, Melichar a Baltazar jsou známí mudrcové z východu, kteří každou noc zkoumali oblohu. Jednou si na nočním nebi všimli nové a velmi zářivé hvězdy. Radili se a mudrovali až je napadlo, že jde o znamení narození nového hodného krále, na kterého už lidé dlouho čekali.

Rozhodli se tedy, že se půjdou novému králi poklonit a donesou mu dary. Věděli přesně kam mají jít, protože jim zářící hvězda ukazovala směr. Šli dlouho, až je nakonec znamení dovedlo do chléva ve městě Betlémě, kde našli Josefa s Marií a malým Ježíškem.

Mudrcové se novému králi poklonili a předali mu dary – myrhu, kadidlo a zlato.

tri kralove

Co je myrha a kadidlo?

Myrha i kadidlo jsou vonné pryskyřice (lidově smůla). Pryskyřici, tedy smůlu, uvolňuje celá řada rostlin, hlavně jehličnaté stromy. Slouží jim jako ochrana před parazity. Pokud je strom poraněný nebo napadený hmyzem, začne vypouštět pryskyřici, která rány zalepí a parazity usmrtí.

Pryskyřice je hořlavá a při spalování uvolňuje velké množství vonných látek, které mají léčivé schopnosti.

Kadidlo i myrha se získávají ze stejnojmenných stromů kadidlovníku a myrhovníku nařezáním jejich kůry, z pod které pak vonná pryskyřice vytéká. Zaschlé výrony mají tvar zrnek či hrudek. Ty se pak pálí při slavnostních obřadech na rozžhavených uhlících a vůně pryskyřice se tak šíří do prostoru.

Myrha byla vzácnější a až pětkrát cennější než kadidlo. V dávných dobách měla dokonce větší cenu než stejné množství zlata.

Svátek Tří králů

V původních příbězích se nevypráví o králích, ale o mudrcích. Dokonce se v nich nepíše o tom, kolik jich bylo a ani o tom, jak se jmenovali. Jejich počet se lišil a v některých legendách bylo mudrců, kteří se přišli poklonit Ježíškovi, dokonce dvanáct.

V pozdějších dobách se ale jejich počet ustálil na třech, asi podle počtu darů, které donesli. Začali být nazýváni krály a dostali jména Caspar, Melichar a Baltazar.

Svátek Tří králů se slaví 6. ledna a ukončuje vánoční období. V některých rodinách se v tento den odstrojuje stromeček. Naši předci, kteří ještě doma topili v kamnech, si den po třech králích zatopili právě dřevem z odstrojeného vánočního stromečku. Na roztopených kamnech si přichystali kávu, kterou společně vypili. Tímto rituálem se s vánoční dobou rozloučili.

Tříkrálová koleda - co opravdu znamená C+M+B ?

V době od 1. – 14. ledna probíhá Tříkrálová sbírka, která u nás patří k těm nejznámějším a má už opravdu dlouhou tradici. Malí koledníci v doprovodu dospělé osoby obchází domy u kterých zazpívají, nebo zahrají malou scénku a vykoledují si nějakou dobrotu.

Lidé, kteří koledníky obdarovávají, při této přiležitosti také přispívají do zapečetěných pokladniček na charitativní sbírku. Od koledníků dostávají letáček s pytlíkem čaje či jinou drobnost, na které je napsáno, na jakou dobrou věc budou vybrané peníze použity.

Svěcenou křídou pak koledníci napíšou na dveře písmena C+M+B. Mnoho lidí si myslí, že jsou to podpisy tří králů – Caspara (Kašpara), Melichara a Baltazara. Ve skutečnosti je to zkrácený vzkaz Christus mansionem benedicat, který v překladu znamená „Kristus požehnej tomuto domu„. Znaménka plus mezi písmeny jsou ve skutečnosti křížky.

A teď už konec plkání a jde se tvořit :-).

Návod: Tři králové z ruliček od toaletního papíru

Pomůcky: rulička od toaletního papíru, barevné a bílé papíry, nůžky, lepidlo, pastelky

Postup:

1. Vyberte si barevný papír, ze kterého králi vyrobíte šaty. Ustřihněte z něj pruh vysoký jako polovina ruličky toaletního papíru a široký tak, abyste jím omotali celou ruličku. Klidně nechte i malý přesah, ať se po omotání papír překryje.

2. Šaty (tedy proužek papíru) vyzdobte pastelkami a nalepte na ruličku.

3. Z černého, hnědého, nebo bílého papíru vystřihněte obdélníček cca 11 x 5 cm. Podél delší strany obdélníčku udělejte nástřihy a vzniknou vlasy.

navod tri kralove (2)
navod tri kralove (3)
navod tri kralove (4)
4. Vlasy nalepte na ruličku tak, jak je vidět na obrázku a trochu je srolujte.
5. Z pruhu žlutého (zlatého) papíru vysokého cca 4 cm vytvořte korunu a přilepte ji králi na hlavu.
6. Dokreslete oči, nos a pusu (popř. nalepte i bradku) A JE HOTOVO.
navod tri kralove (5)
navod tri kralove (6)

VARIANTA 2: Můžete udělat i krále s dlouhými vousy. Obdélníček (6 x 5 cm) např. hnědého papíru přilepte do poloviny ruličky, nikoliv na horní okraj. Návod na korunu už je pak stejný.

navod tri kralove (7)
navod tri kralove (8)
navod tri kralove (10)
navod tri kralove (9)

Pokud máte hodně ruliček od toaletního papíru, můžete si z nich s dětmi vyrobit třeba štěrchadlo. To se může hodit na blížící se masopustní průvod. Návod najdete zde: ŠTĚRCHADLO Z RULIČKY.

V létě se ruličky hodí na pruhované včelky (NÁVOD NA VČELKY) a na podzim třeba na netopýra (NÁVOD NA NETOPÝRA).

Další tvoření spojené se zajímavým povídáním najdete také v e-boocích BÁJEČNÉ TVOŘENÍ…..zde »