Podzimní tvoření, svátky, tradice, významné dny, povídání o přírodě a historii.

podzimni priroda 2

ŘÍJEN: měsíc troubení jelenů, barvení listů, zazimování zvířat, oslav...

Co se vám vybaví, když se řekne říjen? Halloween, konec letního času, Den vzniku samostatného Československého státu, jelení říje, houbaření…..?

Je to jen zlomek toho, co se v říjnu děje. Víte například, co dříve v říjnu dělali naši předci? Jaké další významné dny se v říjnu slaví? Co se v tomto podzimním čase děje v přírodě?

Určitě je toho hodně o čem se dá s dětmi povídat a na co navázat  podzimním tvořením.

halloween tvoreni (1)

Co dělali v říjnu naši předci?

Po létě plném dřiny a práce na polích mohli konečně začít odpočívat a bavit se. Obilí a jiné plodiny byly sklizeny a pokud se  úroda vydařila, měli lidé plné spíže, komory a sklepy jídla.

Byla to ideální doba na hostiny a oslavy.

hody-posviceni-podzim

Jednou z velmi oblíbených podzimních oslav bylo a stále je posvícení neboli hody.

Ty byly původně oslavou sklizně, ale časem se provázali s oslavou vysvěcení místního kostela, nebo svátkem patrona, tedy ochránce místních lidí.

Proto se hody nazývají také posvícení, neboli posvěcení.

Nejen o posvícení se toho s dětmi můžete víc dozvědět v ebooku Báječné tvoření v říjnu. Dočtete se např.:

Moudrost našich předků

Oproti nám se naši předci daleko více zajímali o přírodu. Všímali si i drobností a podle toho, jak příroda právě vypadala a co se v ní dělo, předpovídali počasí. Odhadovali jestli bude příští léto suché, nebo deštivé a jaká tak bude úroda.

K měsíci říjnu se vztahuje mnoho pranostik. Zde jsou některé z nich:

PRANOSTIKY NA ŘÍJEN

  • Čím déle vlaštovky u nás v říjnu prodlévají, tím déle pěkné a jasné dny potrvají.
  • Divoké husy na odletu – konec i babímu létu.
  • Když křížový pavouk se v říjnu ukrývá a nevylézá, není daleko do sněhu.
  • Je-li říjen velmi zelený, bude zato leden hodně studený.
  • V říjnu mráz a větry – leden, únor teplý.
  • V říjnu hodně žaludů a bukvic oznamuje zimy víc.
  • Září víno vaří, a co nedovaří, říjen dopeče.
  • O svaté Kordule (22. 9.) nejsladší jsou bobule.
podzim-pavucina
podzim-tah-hus

Nápady na podzimní tvoření s dětmi:

V jednom z říjnových přísloví se mluví o pavouku křižáku: „Když křížový pavouk se v říjnu ukrývá a nevylézá, není daleko do sněhu“. Co si tak s dětmi vyrobit obří pavučinu s pavoučky vyrobenými z kaštanů? Kaštánků děti většinou během podzimu nasbírají až až a k vyrábění jsou jako stvořené.

Jiná pranostiky říká: „Září víno vaří, a co nedovaří, říjen dopeče“. Nejen víno, ale i některá jablka se sklízí ještě během října. Můžete si tak s dětmi vyrobit třeba jablíčkovou zavařeninu. 

Svátky, oslavy a významné dny měsíce října

Mezi nejznámnější říjnové svátky a oslavy patří hody, Den vzniku samostatného Československého státu a Haloween. Významných dnů je ale v říjnu mnohem víc. Když to vezmu pěkně postupně, začíná to hned prvního října:

zaludy

Co se o svátcích, významných dnech a oslavách dozvíte s dětmi v ebooku Báječné tvoření v říjnu? Tak třeba:

Nápady na podzimní tvoření s dětmi:

Během oslav se často zpívá a hraje na hudební nástroje. Vyrobte si s dětmi štěrchadlo z ruličky od toaletního papírů a luštěnin. Mohlo by se vám hodit třeba na halloweenový průvod.

Příroda v říjnu

Říjen je pojmenovaný podle jelení říje, o které nás v lese informuje hlasité troubení jelenů. Ti mezi sebou v tuto dobu soupeří a snaží se svými mohutnými parohy zaujmout co nejvíce laní.

Paroží je totiž nejen ukazatelem jelenova stáří, ale také jeho zdraví a síly. Čím mohutnější má jelen parohy, tím je zdravější a pro laně žádanější.

jeleni rije

Sluníčko v tomto měsíci už slábne, dny se stále více zkracují a noci se naopak prodlužují. Už více než sto let posouváme hodinovou ručičku o jednu hodinu zpět na zimní čas.

Listy stromů mění barvu na červenou, žlutou a oranžovou a pomalinku začínají opadávat. Některým rostlinám, například jírovcům, bukům a dubům, dozrávají poslední plody, ve kterých jsou schovaná semena. Z těch příští jaro vyrostou nové rostlinky.

vychod slunce
zbarveni listu

Zvířata se v říjnu připravují na zimu.

Některá se snaží pořádně najíst, ztloustnout a tím si vytvořit tukové zásoby, které jim pomohou zimu přečkat. Jiná si potravu schovávají do skrýší a připravují si tak zásobu jídla na chladné období, kdy bude v přírodě těžké nějakou potravu najít.

jezek

Mnoho zvířat si také vyhledává vhodné úkryty, do kterých se budou moct za chladného počasí schovat. Druhy, jako jsou například hadi, ježci, sysli, jezevci, netopýři a další, se chystají k dlouhému zimnímu spánku.

Ani ptáci nezahálí. Většina z nich sice u nás přes zimu zůstává, ale jsou i takoví, kteří prostě odletí na jih do teplých krajů a zimě se tak vyhnou.

V říjnu mají spoustu práce také lesníci a myslivci. Lesníci připravují plochy pro výsadbu stromů, dokončují a opravují oplocenky. Myslivci začínají přikrmovat zvěř, které v tomto ročním období v přírodě ubývá potravy.

V ebooku Báječné tvoření v říjnu si toho o podzimní přírodě můžete s dětmi přečíst mnohem víc. Dočtete se například:

Nápady na podzimní tvoření s dětmi:

Během podzimu děti rády sbírají různé lesní plody, jako jsou kaštany, ořechy, žaludy nebo šišky. Všechny tyto plody se dají použít při výrobě kouzelného lesa.

Můžete se také pustit do navlékání kaštanů a vyrobit kaštanového hada. Ti opravdoví už v říjnu většinou pospávají ve svých skrýších.

Mnohem více návodů na podzimní tvoření s dětmi najdete v ebooku Báječné tvoření v ŘÍJNU, kde je návod součástí každé kapitoly.

Tvoření s dětmi vždy vychází z příběhu, či povídání o přírodě, historii, tradicích, významných osobnostech a událostech v měsíci říjnu.

Děti tak nejen tvoří, ale také se dozví spoustu zajímavých informaci.

VÍCE SE DOZVÍTE ZDE »