Pokusy pro děti: je černá opravdu černá?

pokusy pro deti

Závod barev. Která barva je rychlejší?

Nejen tvoření, ale i pokusy jsou u dětí velmi oblíbené. A tak se čas od času do nějakého experimentu také pustíme. Je jedno, jestli jde o pokus chemický, přírodovědný nebo fyzikální. Důležité je, že se děti můžou v něčem šťourat, bádat, přelívat, zkoušet a pozorovat, co se bude dít.

V těchto podzimních měsících jsme se pustili do pokusů s barvami. Koneckonců i příroda kolem nás se už začíná pomalu měnit a listy stromů postupně žloutnou, červenají a hnědnou.

Víte, proč tomu tak je? Proč najednou zelená barva listů mizí a objevují se jiné barvy?

barvy-pokusy-pro-deti

Nejen o tom, proč listy na podzim mění barvu, se s dětmi můžete dočíst v ebooku Báječné tvoření v ŘÍJNU.

Barevný pokus pro děti

Jednoduchým pokusem můžete dětem ukázat, že s barvami je to trošku složitější, než se na první pohled zdá a že například černá barva v sobě schovává mnoho dalších barviček, které se nám dohromady jeví černě.

barvy-pokusy-pro-deti

Pokusu, do kterého se pustíme, se odborně říká chromatografie. Nenechte se vyděsit tímto názvem.

Jde o velmi pěkný a jednoduchý pokus, který s dětmi v pohodě zvládnete.

Na konci pokusu vám vysvětlím, proč se dělo právě to, co se dělo. Děti jsou totiž schopné vám položit snad stovku otázek a dostat se až do úplných detailů. Na jednu stranu je super, když děti chtějí všechno pochopit až do detailu, ale není lehké to vysvětlovat.

Návod na barevný pokus s dětmi je zde:

POMŮCKY:

barvy-pokusy-pro-deti
POSTUP:
1. Papírové ubrousky (kuchyňské utěrky) poskládejte do dlouhých proužků cca 3-4 cm širokých.
2. Do vzdálenosti 3-4 cm od jednoho okraje nakreslete fixem velký puntík a vybarvěte jej. Takto si proužků s různě barevnými puntíky připravte víc. 
pokusy pro deti (1)
chromatografie s dětmi

3. Do polévkového talířku, nebo mělké mísy nalijte vodu a okraje proužků do ní položte tak, aby ve vodě NEbyly ponořeny i barevné puntíky.

pokusy pro deti
pokusy pro deti

4. Pozorujte, co se bude dít a samozřejmě si povídejte a vysvětlujte :-).

pokusy pro deti
chromatografie s detmi 2

Vysvětlení pokusu: Co se dělo na ubrouscích?

Po vložení konce ubrousku do vody, můžete s dětmi krásně pozorovat, jak se kapalina začne do ubrousku nasávat. To se maličké a okem neviditelné částečky vody, kterým se říká molekuly, daly do pohybu.

Až se voda dostane k barevnému puntíku, rozpustí v sobě nanesenou barvu, která se však skládá z více dalších barviček. Každou barvičku tvoří opět maličké částečky – molekuly, které se společně s molekulami vody dají také do pohybu a postupují ubrouskem dál.

Molekuly jednotlivých barviček jsou ale různě veliké a těžké, takže se pohybují různou rychlostí. Ty větší a těžší putují pomaleji a ty malé a lehké rychleji. Po chvilce se tak rychlejší molekuly dostávají dopředu a těžké se opožďují. Můžete tak pozorovat, jak se původní barevný puntík rozkládá na různé barvičky, například červená na oranžovou až růžovou, černá na fialovou až modrou a podobně.

Ten černý puntík na obrázku, který se vůbec nezměnil, jsme měli také ponořený ve vodě a také se přes něj pohybovaly molekuly vody. Ale tento puntík byl nakreslený lihovým fixem a ten se ve vodě nerozpustil. O tom si ale řekneme zase někdy příště,

Kdyby se vás děti zeptaly, jestli jsou molekuly to nejmenší co existuje, odpovězte, že zdaleka ne. Molekuly se skládají z menších atomů a ty se skládají ještě z menších částeček. To už by ale bylo na delší a složitější povídáni, určené spíš větším dětem.

Líbí se vám myšlenka propojování kreativní činnosti s předáváním zajímavých informací vašim dětem?

Pokud ano, mohl by vás zajímat ebook Báječné tvoření v ŘÍJNU, ve kterém tvoření vždy navazuje na příběh, povídání o přírodě, historii, tradici, významné osobnosti nebo události probíhající v tomto měsíci.

Děti tedy nejen tvoří, ale také se dozví spoustu zajímavých informaci o tom, co se kolem nich právě děje.