fbpx

ADVENT – období klidu, nebo radovánek?

advent

Kdy začíná první adventní neděle a jak je to s obdobím klidu v předvánočním čase?

Všude slýcháme, že by měl být advent obdobím klidu, půstu a rozjímání. Někdy pak máme výčitky svědomí, že místo toho, abychom trávili období adventu v klidu doma s rodinami, běháme po nákupech, uklízíme a zdobíme své domácnosti, nebo vyrazíme na vánoční večírek s přáteli či kolegy z práce.

advent 2

Rozhodně si nic nevyčítejte. I naši předci se v období adventu docela dobře bavili.

V dávné minulosti ADVENT obdobím klidu a rozjímání rozhodně nebyl.

Dřive se prostí lidé v zimě a tedy i v adventím období chtěli hlavně bavit. Od jara do podzimu měli spoustu práce na polích a na zábavu moc času neměli. V zimě, kdy byly dny mrazivé a navíc krátké, se venku pracovat nedalo. Lidé také po setmění nebývali tak unavení jako v létě po tvrdé práci na polích a proto nechodili brzy spát. Zima byla ideální dobou na zábavu!

Ve dne lehčí domácí práce a večer zábava!

Přes den se hospodině věnovaly úklidu svých domovů a hospodáři opravám nářadí a dalším drobnějším pracem.

Večer po setmění se rodiny a blízcí sousedé sešli v jedné z domácností, kde ženy draly peří, předly len, nebo tkaly plátno. Během léta na tyto činnosti nebyl čas a proto bylo nutné pečlivě nasbírané husí peří a úrodu lnu zpracovat v zimě.

predeni

Tím, že se sousedé sešli v jedné domácnosti, šetřili nejen svíce a topivo, ale také jim práce lépe ubíhala. U předení si povídali o novinkách ve svém okolí, trošku pomlouvali sousedy, vyprávěli si příběhy a pohádky, nebo zpívali. Zkrátka se bavili.

Draní peří a předení byly spíš ženské práce, ale přítomné byly i děti, mládež a muži. Děti a mládež pospouchali příběhy a pohádky, muži popíjeli a hráli karty nebo kostky.

Čas od času se také všichni sešli v hospůdce, kde si zazpívali a zatancovali.

 Z pohledu prostého lidu advent vlastně obdobím klidu byl. Měli klid od tvrdé práce a možnost pobavit se.

Jak to viděla církev?

Církev měla trochu jiné představy o období adventního klidu a dokonce v některých dobách společné přástky, zábavy a tancovačky zakazovala. Časem se část věřících více či méně přiklonila k poklidnému trávení adventního období a modlidbám, ale pro většinu lidí zůstával advent obdobím zábavy.

První adventní neděle u sv. Ondřeje

lucerna (1)

Adventní období, tedy příprava na Vánoce, narození Ježíška (Ježíše Krista), trvá čtyři týdny. Začíná vždy v tu neděli, která je nejblíže svátku svatého Ondřeje (30. 11.) a končí západem slunce na Štědrý den.

V době adventu je kromě adventních nedělí mnoho dalších významných dnů jako je svátek sv. Barbory (4. 12.), sv. Mikuláše (6. 12.) či sv. Lucie ( 13. 12.) a celý adventní čas je spojen s velkým množstvím tradic.

Adventní věnec - jak se jmenují 4 svíčky a co symbolizují?

Tradičním symbolem adventu je adventní věnec. V dnešní době má opravdu mnoho podob. Nejčastěji je ale vyrobený z větviček smrku a ozdobený šiškami, mašličkami, skořápkami ořechů, malými baňkami, sušeným ovocem a dalšími drobnůstkami.

Důležitou součástní adventního věnce jsou čtyři svíčky symbolizující 4 neděle do Štědrého dne.

adventni venec (1)

Svíčky se zapalují postupně. První adventní neděli svítí pouze jedna svíčka a poslední všechny čtyři. Je tedy potřeba nechat první svíčku hořet jen krátce, aby nám do poslední adventní neděle vydržela :-).

Každá svíčka má své jméno a symbolizuje část příběhu o narození Ježíška.

K adventnímu věnci ještě pro děti adventní kalendář.

V dnešní době je v domácnostech s dětmi mimo adventního věnce běžný i adventní kalendář, který dětem usnadňuje odpočítávání dní do „příchodu Ježíška“.

Vznikl sice o dost později než adventní věnec, ale i tak letos oslaví 170 let od vzniku toho prvního.

adventni kalendar

Více o adventním kalendáři, plus jednoduchý návod na jeho výrobu najdete zde: Advetní kalendář z 12ti barevných papírů a jednoho časopisu.

vánoční tvoření s dětmi

Pokud ještě nemáte úplně jasno, čím dětem zpestřit čekání na Ježíška a jak si s dětmi adventní čas víc užít, nakoukněte do ebooku 30 minut ADVENTNÍHO TVOŘENÍ NA KAŽDÝ DEN aneb těšíme se na Štědrý večer »

Je nejen plný návodů na tvoření s dětmi, ale naleznete v něm i 24 obrázkových kartiček s pranostikami, zvyky a pověrami, které můžete dětem přiložit k jejich adventnímu kalendáři a společně s nimi hádat, co zobrazují.

Můžete si z nich pak společně vybrat ty zvyky a tradice, které si na Štědrý den vyzkoušíte. CHCI VĚDĚT VÍC »

 Poznáte například tyto tradice, zvyky a pranostiky na obrázcích?

Stedry den zvyky 1
Stedry den zvyky 2
Stedry den zvyky 3