Berušky na listu

berusky-navody-tvoreni (25)

| Tvoříme hmyzáky |

Nejsou to pouze jarní cibuloviny, které začínají v měsíci březnu vykukovat na svět, ale i hmyzí říše se probouzí k životu.

S prvními teplejšími dny začínají být velmi aktivní třeba mravenci. Celé shluky mravenčích dělnic si na sluníčku nahřívají svá tělíčka, kterými pak po návratu do mraveniště prohřívají jeho vnitřní prostory.

ruměnice (1)

Na některých místech můžete v březnu narazit na tisíce červených ruměnic. Zvlášť pod lípami jich můžete vidět opravdu obovské množství. Kvůli jejich černo-červenému zbarvení se jim někdy říká ohniví brouci.

Také včely začínají vylétat ze svých úlů. Jejich první potravou jsou často květy jarních cibulovin a květy vrb, lidově zvaných kočičky. 

Kočičky jsme s dětmi vyráběli už vloni. V článku, který najdete zde: JARNÍ TVOŘENÍ – VRBOVÉ VĚTVIČKY, je kromě návodu i povídání a tom, proč si lidé dříve kočičkami protírali oči, tu a tam nějakou spolkli (to nedělejte), nebo je zapichovali na okraje svých polí.

Dnes mám pro vás návod na berušky na lístku. Berušky také patří mezi první hmyzí nedočkavce, kteří už časně v březnu vylézají ze štěrbin zídek, skulin kamenů, z roští a kupek listí.

Jednu už jsme letos na vycházce s dětmi potkali a tak jsme se po návratu domů rovnou pustili do beruškového tvoření. Inspirace i pro vás je zde:

Jarní tvoření: BERUŠKY NA LISTU

Pomůcky: barevné výkresy, kulaté nádoby tří různých velikostí, nůžky, lepidlo, pastelky, fixy, popř. lepící očička

Postup:

1. Podle nádobek různých velikostí obreslete 2x červené kolečko (největší), 1x černé kolečko (střední), 1x černé kolečko (nejmenší).
2. Černá kolečka (tělíčko) slepte tak, jak je vidět na obrázku a červená (křidýlka) přehněte na poloviny.

3. Křídla přilepte na tělíčko a dolepte, nebo dokreslete puntíky a očička.
4. Berušky položte na zelený výkres A4 a načrtněte list.

5. List vystřihněte, dokreslete žilnatinu, vypusťte na něj berušky A MÁTE HOTOVO.

A co dál?

Pusťte se do DUBNOVÉHO TVOŘENÍ s ebookem BÁJEČNÉ TVOŘENÍ V DUBNU »

Nejde o nějaké obyčejné tvoření!

Jde o tvoření, které vždy navazuje na příběh, legendu, povídání o přírodě, historii, tradici, významné osobnosti nebo události probíhající v měsíci DUBNU.

Děti tak nejen tvoří, ale zároveň se mnoho zajímavého dozví! A NEJEN DĚTI!