Mezinárodní týden tmavé oblohy

Týden tmavé oblohy (39)

| Noční obloha, nebo spíš Vesmír? |

Každý den se dozvídám mnoho nových a zajímavých věcí. Bohužel většina z nich se mi z hlavy velmi brzy vykouří, nebo je vytěsněná jinými informacemi. 

Tu a tam si ale některá zajímavost najde v mých mozkových závitech své místo a usadí se na delší dobu, jako např. ta o Mezinárodním týdnu tmavé oblohy, o kterém jsem se vloni dozvěděla poprvé.  

Protože jsme tehdy měli s dětmi před sebou deštivou sobotu, byl ideální čas na trochu toho povídání a tvoření.

Jestli jste o tomto týdnu ještě neslyšeli, mám i pro vás pár informací a samozřejmě návod na vyrábění, kterým můžete s dětmi navázat.

Mezinárodní týden tmavé oblohy (2023 od 15. dubna, 2024 od 8. dubna)

Myšlenka „týdne tmavé oblohy“ vznikla v roce 2003 a od té doby se tako akce stala celosvětovou událostí. Jde o týden, ve kterém bychom měli svoji pozornost věnovat noční obloze, ze které můžeme kvůli světelnému znečištění vidět stále méně.

svetelne-znecisteni (5)

Co je světelné znečištění?

Svítit v dnešní době samozřejmě potřebujeme, ale někdy je toho svícení už zbytečně moc, což má špatný vliv jak na nás lidi, tak na celou přírodu.

Světelným znečištěním se myslí jakékoliv umělé světlo, které není nutně potřebné, například intenzivně nasvícené reklamní plochy, sportoviště, významné budovy, parkovací plochy u obchodních domů, a to i po zavírací době….

Co ovlivňuje příliš přesvícená obloha?

Je toho dhodně, ale vypíchla jsem jen 5 bodů!

– Noční lovci jsou v osvětlených prostorech zmatení. Neví, kdy vyrazit na lov, který jim díky osvětlení často nevyjde a trpí podvýživou.

– Velké množství světla způsobuje dřívější zahnízdění ptactva v době, kdy po zimě ještě není v přírodě dostatek hmyzu. Vylíhlá ptáčata pak rodiče nemají čím krmit. 

– Stěhovaví ptáci na svých cestách nevědí kudy tudy.

svetelne-znecisteni (2)

– Mláďata mořských želv, která se vylíhnou na pláži a zamíří k měsícem ozářenému moři, k vodě nikdy nedojdou, protože místo k osvětlenému moři zamíří na opačnou stranu k osvětleným promenádám a restauracím na pobřeží.

– Netopýrům, kteří se osvětleným místům vyhýbají, mizí hmyz, který naopak světlo láká a tak se stahuje do měst.

Udělejte si s dětmi černou hodinku

Týden tmavé oblohy by měl vést lidi k zamyšlení nad negativním dopadem světelného znečištění. Zhasněte světla, pozorujte s dětmi noční nebe a zkuste jim šetrně říct, že někdy je toho svícení až moc.

Až bude zase světlo, třeba druhý den, můžete si s dětmi povídání připomenout při tvoření. My jsme začali tvořit noční oblohu s hvězdami a nakonec z toho vznikl celý Vesmír. Návod na něj je zde:

Návod na tvoření: NOČNÍ OBLOHA

Pomůcky: černý výkres, bílá tempera, paleta, štětec, nůžky, lepidlo, kulaté nádobky nebo kružítko, foukací fixy (lze nahradit).

Postup:

1. Na černý výkres (noční obloha) uděláme hvězdy. Je více možností. Já jsem hvězdy nacákala štětcem namočeným v bílé temperce, Anička je „naťupkovala“ vatovou tyčinkou. Záleží na vás.

2. Foukacími fixami nafoukejte plus mínus kolečka. Pokud foukací fixy nemáte, můžete do sebe zapíjet vodovky, nebo planety naťupkovat kouskem houbičky na nádobí, kterou budete namáčet v temperách. Možností je opravdu spousta.

3. Pomocí kulatých nádob nebo kružítkem dejte planetám kulatý tvar, vystřihněte je a nalepte na hvězdnou oblohu.

4. A MÁTE HOTOVO!

Líbí se vám tvoření navazující na povídání o tom, co se kolem vás a vašich dětí právě děje?

Koukněte se na KVĚTNOVÉ TVOŘENÍ s ebookem BÁJEČNÉ TVOŘENÍ V KVĚTNU »

Nejde o nějaké obyčejné tvoření!

Jde o tvoření, které vždy navazuje na příběh, legendu, povídání o přírodě, historii, tradici, významné osobnosti nebo události probíhající v měsíci KVĚTNU.

Děti tak nejen tvoří, ale zároveň se mnoho zajímavého dozví! A NEJEN DĚTI!