Mezinárodní týden tmavé oblohy

Týden tmavé oblohy (39)

| Noční obloha, nebo spíš Vesmír? |

Každý den se dozvídám nové věci. Většina informací se mi z hlavy, bohužel, velmi brzy vykouří, ale některé si své místo najdou a uchytnou se, jako např. ta o Mezinárodním týdnu tmavé oblohy, o kterém jsem se letos dozvěděla poprvé.  

Protože jsme měli s dětmi před sebou deštivou sobotu, byl čas trochu si popovídat a pustit se rovnou i do tvoření.

Jestli jste o tomto týdnu ještě neslyšeli, mám i pro vás pár informací a samozřejmně návod na vyrábění, kterým můžete na povídání s dětmi navázat. .

Mezinárodní týden tmavé oblohy (od 15. dubna)

Myšlenka „týdne tmavé oblohy“ vznikla v roce 2003 a od té doby se tako akce stala celosvětovou událostí. Jde o týden, kdy bychom měli svoji pozornost věnovat noční obloze, ze které můžeme kvůli světelnému znečištění vidět stále méně.

svetelne-znecisteni (5)

Co je světelné znečištění?

Svítit v dnešní době samozřejmně potřebujeme, ale někdy je toho svícení už zbytečně moc, což má špatný vliv jak na nás lidi, tak na celou přírodu.

Světelným znečištěním se myslí jakékoliv umělé světlo, které není nutně potřebné, například intenzivně nasvícené reklamní plochy, významné budovy, sportoviště, parkovací plochy u obchodních domů, které jsou dokonce už zavřené…atd.

Co ovlivňuje příliš přesvícená obloha?

Je toho dhodně, ale vypíchla jsem jen 5 bodů!

– Noční lovci jsou v osvětlených prostorech zmatení. Neví, kdy vyrazit na lov a často trpí podvýživou.

– Velké množství světla způsobuje dřívější zahnízdění ptactva v době, kdy po zimě ještě není v přírodě dostatek hmyzu. Vylíhlá ptáčata pak rodiče nemají čím krmit. 

– Stěhovaví ptáci na svých cestách nevědí kudy tudy.

svetelne-znecisteni (2)

– Mláďata mořských želv, která se vylíhnou na pláži a zamíří k měsícem ozářenému moři, k vodě nikdy nedojdou, protože místo k osvětlenému moři zamíří na opačnou stranu k osvětleným promenádám a restauracím na pobřeží.

– Netopýrům, kteří se osvětleným místům vyhýbají, mizí hmyz, který naopak světlo láká a tak se stahuje do měst.

Udělejte si s dětmi černou hodinku

Týden tmavé oblohy by měl vést lidi k zamyšlení nad negativním dopadem světelného znečištění. Zhasněte světla, pozorujte s dětmi noční nebe a zkuste jim šetrně říct, že někdy je toho svícení až moc.

Až bude zase světlo, třeba druhý den, můžete si s dětmi povídání připomenout při tvoření. My jsme začali tvořit noční oblohu s hvězdami a nakonec z toho vznikl celý Vesmír. Návod na něj je zde:

Návod na tvoření: NOČNÍ OBLOHA

Pomůcky: černý výkres, bílá tempera, paleta, štětec, nůžky, lepidlo, kulaté nádobky nebo kružítko, foukací fixy (lze nahradit).

Postup:

1. Na černý výkres (noční obloha) uděláme hvězdy. Je více možností. Já jsem hvězdy nacákala štětcem namočeným v bílé temperce, Anička je „naťupkovala“ vatovou tyčinkou. Záleží na vás.

2. Foukacími fixami nafoukejte plus mínus kolečka. Pokud foukací fixy nemáte, můžete do sebe zapíjet vodovky, nebo planety naťupkovat kouskem houbičky na nádobí, kterou budete namáčet v temperách. Možností je opravdu spousta.

3. Pomocí kulatých nádob nebo kružítkem dejte planetám kulatý tvar, vystřihněte je a nalepte na hvězdnou oblohu.

4. A MÁTE HOTOVO!

Líbí se vám tvoření navazující na povídání o tom, co se kolem vás a vašich dětí právě děje?

Koukněte se na KVĚTNOVÉ TVOŘENÍ s ebookem BÁJEČNÉ TVOŘENÍ V KVĚTNU »

Nejde o nějaké obyčejné tvoření!

Jde o tvoření, které vždy navazuje na příběh, legendu, povídání o přírodě, historii, tradici, významné osobnosti nebo události probíhající v měsíci KVĚTNU.

Děti tak nejen tvoří, ale zároveň se mnoho zajímavého dozví! A NEJEN DĚTI!