Duhoví motýlci

motylci-tvoreni

Razítka z houbiček na nádobí plus malá poznávačka motýlů

Víte, že motýli jsou po broucích druhá největší skupina (přesněji řád) hmyzu? Na světě existuje cca 180 tisíc druhů těchto létajících krasavců a kromě Antarktidy žijí po celém světě.

Abych to ještě uvedla na pravou míru, ne všichni motýli jsou krasavci v pravém slova smyslu. Mezi motýly patří totiž i noční můry a ty se mnoha lidem až tak hezké nezdají.

I když například takový martináč (na obr. pravo), který je nočním motýlem, má rozhodně své kouzlo. 

martinac habrovy

 Když mluvíme o motýlech, většinou si představíme ty pěkně barevné, poletující z kytičky na kytičku a nasávajících nektar.

Dnes ale i malé děti ví, že i krásní motýli se někdy vyklubou z ne moc pěkných housenek. A ty často nevídame až tak rádi. 

housenka
Většinou se děsíme toho, že nám tyto housenky něco sežerou nebo minimálně okoušou a proto o nich mluvíme jako o škůdcích. Mezi nejznámější motýlí okusovače patří např. housenky běláska zelného, které si rády pochutnávají například na zelí, kapustě, květáku či kedlubnách. 
 
Pak tu máme ne příliš oblíbeného mola šatního okusujícího oděvy a zavíječe moučného který se nám s chutí pouští do mouky, obilí a dalších potravin. Z utrženého jablka na nás může vykouknout obaleč jablečný a ze švestky zase obaleč švestkový.
 
Na druhou stranu bez housenek bource morušového bychom zase neměli hedvábí.

I když nám housenky některých motýlů nejsou příliš sympatické, v přírodě své místo mají. Pro mnohou živočichů jsou vítanou pochoutkou a jen my lidé je z našeho pohledu nazýváme škůdci.

Abychom povídání zakončili trochu milejšími motýly, mám pro vás malou poznávačku našich denních motýlů, na které můžete běžně narazit na svých zahrádkách, v parcích a loukách.

Schválně, jestli některé správně pojmenujete. Dohromady je jich 12 a vybrala jsem opravdu jen ty nejznámější. Od každé skupinky modrásků, bělásků, baboček apod. existuje vždy totiž ještě hodně dalších druhů. Tak vzhůru na to:   

Poznávačka motýlů:

otakarek fenyklovy

Otakárek fenyklový

babocka pavi oko

Babočka paví oko

babocka koprivova

Babočka kopřivová

babocka admiral

Babočka admirál

belasek zelny

Bělásek zelný

belasek rerichovy

Bělásek řeřichový

modrasek jehlicovy

Modrásek jehlicový

okac bojinkovy

Okáč bojínkový

perletovec stribropasek

Perleťovec stříbropásek

zlutasek resetlakovy

Žluťásek řešetlákový

jason cervenooky

Jasoň červenooký

vřetenuška čičorková

Vřetenuška čičorková

To je z poznávačky vše.
O motýlech se toho s dětmi můžete dozvědět mnohem víc v ebooku BÁJEČNÉ TVOŘENÍ V ČERVENCI, ve kterém je motýlům věnována celá kapitola.
Pak se můžete rovnou pustit do motýlového tvoření.

Nyní už mám pro vás slíbený návod na vyrábění motýlků.

Návod na tvoření s dětmi: motýlci z houbiček na nádobí

POMŮCKY: tvrdý výkres, houbička na nádobí, provázek, nůžky, tempery, paleta, štětec, sklenice s vodou, hadřík, černý fix nebo pastelka
 
POSTUP:
1. Houbičku pevně svažte provázkem do kříže tak, jak je vidět na obrázcích. Vzniknou tím motýlí křídla.
 
motylci-tvoreni (5)
motylci-tvoreni (6)

2. Houbičku (křídla) potřete barvami dle libosti a ostiskněte ji na papír. Barvy příliš neřeďte! Pokud je naředíte moc, voda se nasákne do houbičky a při otisku vyteče na papír. Raději si první otisk zkuste na cvičný papír.

motylci-tvoreni (8)
motylci-tvoreni (15)
motylci-tvoreni (19)
motylci-tvoreni (21)

3. Houbičku postupně přetírejte jinými barvama a tiskněte další a další motýlky. Přímo na houbičce dochází k pěknému míchání barev a vznikají krásní duhoví motýlci.

Pokud se rozhodnete přejít z tmavších barev na světlější, vypláchněte houbičku ve vodě a pořádně ji vyždímejte.

motylci-tvoreni (27)
motylci-tvoreni (33)

4. Motýlky nechte zaschnout a pak jim černým fixem dokreslete tělíčka a tykadla. A MÁTE HOTOVO.

motylci-tvoreni (40)
motylci-tvoreni (50)

Pokud budete chtít v motýlkovém tvoření pokračovat koukněte na motýlky z košičků na muffiny, nebo na již zmiňovaný ebook Báječné tvoření v ČERVENCI.