Domácí výroba lávové lampy

Domácí výroba lávové lampy

Lávová lampa si našla své místo v mnoha domácnostech. V obchodech, kde je nabízejí, o nich často píší jako o ,,nevšedním doplňku interiéru a relaxační podívané“. Přiznávám, že když ji někde zahlédnu, zůstanu na ni chvilku zírat.  Ty rotující bubliny mají něco do sebe :-).

lávová lampa

S dětmi jsme si jednu takovou lávovou lampu také vyrobili. Funguje sice trochu na jiném principu, ale to nevadí.

Tato lampa se nemusí zapojovat do zásuvky, vyjde podstatně levněji a přitáhne oči dětí, které ji budou zkoumavě pozorovat. Navíc se děti dozvědí i něco o vlastnostech látek.

Pomůcky na výrobu domácí lávové lampy najdete ve spíži.

Jde vlastně o takový malý chemický pokus. S dětmi jsme jej dělali už asi třikrát a myslím, že si jej ještě několikrát vyžádají.

POMŮCKY:

  • jedna nebo více užších sklenic nebo zavařovaček (záleží kolik lamp chcete vyrábět)
  • miska, lžička
  • potravinářské barvivo (lze použít např. i tempery, ale výsledek nebude tak pěkný, protože obarvená voda bude trochu kalnější/matnější)
  • olej, voda
  • jedlá soda a kyselina citronová (jedlou sodu s kyselinou citronovou můžeme nahradit i vitamínovou šumivou tabletou)
Lávová lampa pokus

POSTUP:

1. Sklenici naplníme asi do 2/3 olejem.

2. Vodu obarvíme troškou potravinářského barviva a nalijeme ji na olej. Hned můžeme s dětmi pozorovat, že voda se s olejem nemísí a klesne na dno. Je totiž těžší než olej.

3. V misce smícháme dvě kávové lžičky jedlé sody se dvěma kávovými lžičkami kyseliny citronové a zamíháme. Tuto směs můžeme nahradit i nějakou vitamínovou šumivou tabletou.

4. Po troškách sypeme směs sody a kyseliny citronové do sklenice s obarvenou vodou a olejem a pozorujeme, co se bude dít. Pokud máme šumivou tabletu, hodíme kousek tablety.

Pokus lávová lampa

Obsah sklenice se nám krásně rozpohybuje díky bublinkám, které se uvolňují ze směsi sody a kyseliny citronové.

Jsou to bublinky oxidu uhličitého. To je stejný plyn, který vydechujeme. Je obsažen i v minerálkách a dalších perlivých nápojích (třeba v Kofole).

Až víření ve sklenici ustane, voda a olej se opět rozdělí do dvou vrstev. Tyto dvě kapaliny se prostě mezi sebou moc rády nemají a nemísí se.

Tento pokus je jen malou ochutnávkou toho, co najdete v ebooku Báječné tvoření v DUBNU. Pokus je zde součástí kapitoly o bobrech, kterým se právě v dubnu rodí mláďata.

bobr

V této kapitole se s dětmi také dozvíte:

Jaké další kapitoly v ebooku najdete? Jen se podívejte zde: Co se děje v dubnu? Je toho dost, že ano?

Zjistěte společně s dětmi o tomto krásném měsíci  víc.

Přečtěte si, co se právě děje v přírodě, seznamte se s příběhy, svátky, významnými dny, tradicemi a pranostikami měsíce dubna a samozřejmě se pusťte do tvoření.

Koukněte na Báječné tvoření v DUBNU.