Duhové variace

duha tvoreni (18)

| Barvy, barvy, barvičky |

Počasí v měsíci dubnu bývá opravdu hodně proměnlivé. Chvilku prší, pak zase svítí sluníčko. Jeden den je zima a druhý příjemně teploučko. Dnes můžeme chodit v tričku a zítra můžou padat kroupy nebo rovnou nasněžit.

O tom, že v dubnu může být ještě hodně chladno, se dočteme i ve starých pranostikách. Nemůžeme se tedy divit, když v dubnu ještě není takové teplo, jaké bychom si po dlouhé zimě přáli. Příroda je taková jaká je a poroučet si nenechá.

„Březen – za kamna vlezem, duben – ještě tam budem.“

„I když v dubnu kluci bez kabátů běží, často hospodáři na úrodu sněží.“

„V dubnu svrchu hřeje, odspodu mrazí.“

„Nechť si duben sebelepší bývá, ovčákovi hůl přec jen se zasněžívá.“

duha na obloze (3)

Právě dubnové počasí, během kterého se střídání sluníčko s deštěm, může na obloze vykouzlit barevnou duhu.

Ještě než se tedy s dětmi pustíte do vyrábění čarodějnic, které přilétají v noci 30. dubna, naplánovala jsem pro vás trochu duhového tvoření.

Budou nějaké zajímavosti o duze???

Dnes vás trochu zklamu. Všichni, kteří se inspirujete mými návody, víte, že moc ráda spojuji tvoření s povídáním o tom, co a proč s dětmi tvoříme právě v konkrétním měsíci či dnu v roce. I o duze jsem si chtěla připravit nějaké povídání a zajímavosti, ale neklaplo to a tentokrát budeme JEN TVOŘIT :-).

Otevřela jsem sice jako vždy pár knih a okýnek na webu s informacemi o duze, ale narazila jsem na svoji dávnou ,,nepřítelkyni“ FYZIKU.

Poté, co jsem v textech narazila na slova jako fotometeor, vlnová délka, lom světla, elektromagnetické záření, úhlová vzdálenost, či index lomu, jsem usoudila, že se na nějaké větší povídání o duze vykašlu :-), protože bych asi dětem nezvládla nějakou rozumnou formou vysvětlit, co to vlastně duha je.

duha na obloze (4)

Moje ratolesti se zkrátka během duhového vyrábění budou muset spokojit s tím, že duha je moc pěkný jev, který má co do činění se sluncem a kapkami vody a že na jejím konci může být poklad :-).

O duze sice tentokrát zajímavosti nemám, ale čeká nás květen a o něm se toho s dětmi můžete dozvědět opravdu hodně a to v ebooku BÁJEČNÉ TVOŘENÍ V KVĚTNU.

Před každým tořením si můžete přečíst povídání o přírodě, historii, svátcích, významných dnech, osobnostech a událostech probíhajících právě v tomto měsíci.

CHCI SE DOZVĚDĚT VÍC.

Nyní se už pojďme pustit do tvoření. Mám tu pro vás rovnou dva návody:

Návod: Duha na mráčku

POMŮCKY: barevné papíry, lepidlo, nůžky, tužka, vata

POSTUP:
1. Nastříhejte si proužky barevných papírů o šířce cca 2,5 cm. Délka proužků se bude lišit a to vždy cca o jeden centimetr.
(Náš nejmenší proužek (fialový) má 14 cm. Z toho jedenáct centimetrů je střední část plus dva centimetry na zahnutí na každé straně. Modrý proužek má 15 cm , světle zelený 16 cm a tak dál.)
2. Obě strany všech proužků zahněte.

duha tvoreni (1)
duha tvoreni (2)
2. Na podkladový výkres (nejlépe modrý) nalepte nejmenší proužek. Kousek v překryvu na něj lepte další a další tak, jak je vidět na obrázcích až vznikne duha.  
duha tvoreni (3)
duha tvoreni (4)
duha tvoreni (5)
3. Kolem duhy načtrněte mrak a vystřihněte jej.
4. Pokud chcete mít práček pěkně nadýchaný, přilepte na něj kousíčky vaty.  
duha tvoreni (6)
duha tvoreni (7)
duha tvoreni (9)

Návod: Duha s mráčkem na pověšení

POMŮCKY: modrý a bílý tvrdý výkres A4, krepové papíry, lepidlo, nůžky, tužka, vata

POSTUP:
1. Na bílý výkres A4 nakreslete obrys mraku.
2. Pod bílý výkres přiložte modrý výkres a oba naráz vystřihněte.
duha tvoreni (10)
duha tvoreni (11)
3. Nastřihejte proužky krepového papíru a ty postupně lepte na jeden z mráčků.
duha tvoreni (12)
duha tvoreni (13)
duha tvoreni (14)

4. Na mráček s duhou přilepte druhý mráček A MÁTE HOTOVO.

duha tvoreni (15)
duha tvoreni (16)
duha tvoreni (17)

Ebook pro ty, které baví s dětmi nejen tvořit, ale také si rádi společně přečtou zajímavého povídání o tom, co všechno se v měsíci KVĚTNU děje. 

CHCI SE DOZVĚDĚT VÍC »