Barevné chobotničky z ruliček od toaletního papíru

zviratka z rulicek toaletniho papiru (14)

| Další mořské tvoření a zajímavosti |

Nadšení pro podmořský život děti stále drží a tak jsme se po papírovém akváriu, vystřihovánkách na okno a plovoucích rybičkách, které můžete okouknout níže, pustili do dalšího mořského tvoření.

Tentokrát jsme si vyrobili chobotničky z ruliček od toaletního papíru. Protože jsou chobotnice opravdu zajímaví živočichové, nezůstalo jen u tvoření a zjistili jsme si o nich i pár zajímavých informací.  I pro vás jsem jich jako vždy pár vybrala ať si máte s dětmi během tvoření o čem povídat.

Kdo nic studovat nechce, přeskočí si rovnou na návod o pár odstavců níže :-).

Zajímavosti o chobotnicích

V dávných dobách byly chobotnice postrachem námořníků. Ti se obávali obřích chobotnic, které se vynoří z hlubin, desítkami chapadel omotají loď a stáhnou ji pod hladinu.

chobotnice zajimavosti (1)

Opak je ale pravdou, protože chobotnice jsou vůči lidem docela mírumilovné. Jsou to sice dravci, ale před lidmi raději prchají pryč. Koneckonců někdo, kdo má tři srdce, jako právě chobotnice, nemůže být zlý :-).

Také představy o počtu chapadel měli námořníci trošku divoké. Chobotnice jich rozhodně nemají desítky, ale pouze osm.

Nejsou to ale jen tak obyčejná chapadla určená pouze k pohybu a lovení potravy. Jsou to chapadla s vlastními mozky. Chobotnice mají totiž mozků hned devět. Jeden hlavní mozek mají umístěný v hlavě a dalších osm minimozků mají v chapadlech. Není divu, že to jsou velmi inteligentní tvorové.

Úprkem pryč

chobotnice zajimavosti (1)

Chobotnice se mohou pohybovat různými způsoby. Mohou volně plavat, plazit se, nebo si dokonce vykračovat po mořském dně po dvou chapadlech jako „dvounožci“. K opravdu rychlému úprku používají tryskový pohon, kdy ze speciální nálevky prudce vymáčknou vodu, což je rychle postrčí kupředu.

Pokud se chobotnice cítí hodně ohrožené, vypustí při úprku ještě tekutinu podobnou inkoustu, která vytvoří matoucí mrak a chobotnice tak získají více času zmizet.

Schovka v mušli

S velikostí chobotnic to v legendách lidé také trošku přehnali. Některé chobotnice mohou mít sice chapadla dlouhá až devět metrů, ale to by na potopení lodi asi nestačilo.

Na druhou stranu existují chobotničky měřící jen několik centimetrů, které se bez problémů schovají do mušlí, kde nenápadně číhají na svoji kořist.

Pro chobotnice, i ty větší, není žádný problém vtěsnat se do malého prostoru, nebo prolézt velmi úzkými štěrbinami. Nemají totiž v těle kosti, takže se dokážou dobře zmáčknout.

chobotnice zajimavosti (4)

Šlechtici s modrou krví

O tom, že krev chobotnic pohání tři srdce jsem se už zmiňovala, ale už jsem se nezmínila o tom, že ta krev není červená, ale modrá. Chobotnice mají totiž jako většina měkkýšů, mezi které patří, v krvi místo železa měď, která způsobuje modré zabarvení.

chobotnice zajimavosti (8)

Nebezpečná chobotnička!

Abyste nenabili dojmu, že jsou všechny chobotnice naprosto bezpečné seznámím vás pro jistotu s chobotnicí kroužkovanou. Je to sice mrňous měřící kolem 15 cm, ale jako jediná chobotnice je pro člověka smrtelně jedovatá.

Většinou je zalezlá ve škvírách skal, nebo se snaží být neviditelná a splývat s mořským dnem. Když se nazlobí, zbarví se do jasné žluté a pokryje své tělo zářivými modrými kroužky.

Pokud ale nejedete na dovolenou do Austrálie, kde tato chobotnička žije, nemusíte se jí obávat.

Nezlob mě, nebo tě zobnu

Samosebou co je moc, to je příliš. Chobotnice sice před člověkem raději prchají, ale pokud je budete provokovat či jinak zlobit, mohou se na vás přichytnout, kousnout vás svým zobákem, který mají místo čelisti a vpustit do vás také trochu jedu, který jinak používají k lovu kořisti. Smrtelné to není, ale nějakou tu jizvu a nepříjemnosti by to určitě přineslo.

Máma do posledního dechu

Mámy udělají pro své děti první poslední. Mámy chobotnic dokonce obětují i svůj život. Svá vajíčka kladou do jeskyně či skalní štěrbiny, kde o ně vzorně pečují a chrání je. Poté co se z vajíček vylíhnou malé chobotničky, máma chobotnice uhyne. O tom se ale dětem zmiňovat nemusíme :-).

chobotnice zajimavosti (3)

A teď konec povídání a jde se tvořit. Pokud si vaše děti podmořský život zamilují stejně jako ty moje, můžete se s nimi po chobotničkách pustit do trochu většího tvoření a vyzdobit si mořskými živočichy rovnou celé okno. Vystřihovánky na okno „PODMOŘSKÝ SVĚT“ najdete zde »

Návod na tvoření: chobotničky z ruliček od toaletního papíru

Návod je focený přímo při tvoření s dětmi, takže se nenechte zmást tím, že co bod to jiná barva chobotničky :-).

POMŮCKY: barevné papíry, nůžky, lepidlo, pastelky nebo fixy, rulička od toaletního papíru

POSTUP:

1. Ruličku od toaletního papíru trochu sestřihněte.

2. Podle ruličky si odměřte velikost barevného papíru. Měl by být tak široký, aby omotal celou ruličku plus malý kousek navíc. Dlouhý by měl být cca 2x víc než je délka ruličky.

zviratka z rulicek toaletniho papiru (4)
zviratka z rulicek toaletniho papiru (6)

3. Polovinu papíru potřete lepidlem a nalepte jej na ruličku.

4. Tu část, která není na ruličce nalepená, nastříhejte na cca 1,5 cm široké proužky.

zviratka z rulicek toaletniho papiru (5)
zviratka z rulicek toaletniho papiru (12)

5. Jednotlivé proužky namotejte postupně na tužku, aby se pěkně zakroutily.

6. Dokreslete obličej. (Pokud máte nalepovací očička jako my, můžete je také použít)

6. Z jinak barevného papíru vystřihejte malá kolečka (přísavky) a přilepte je na spodní stranu chapadel. A MÁTE HOTOVO.

zviratka z rulicek toaletniho papiru (11)
zviratka z rulicek toaletniho papiru (14)